Przygotowanie do operacji plastycznej korekty przegrody nosowej

Przygotowanie do operacji plastycznej korekty przegrody nosowej

Jeśli masz odchyloną przegrodę nosową i cierpisz na problemy z oddychaniem, możesz rozważyć przeprowadzenie operacji septoplastyki. Zabieg ten może skorygować problem w ciągu kilku godzin. Po zabiegu można wrócić do domu tego samego dnia. Przed zabiegiem należy przestrzegać pewnych środków ostrożności.

Objawy odchylonej przegrody

Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć odchyloną przegrodę, powinieneś porozmawiać z lekarzem. Istnieje kilka opcji korekty odchylonej przegrody, w tym septoplastyka, która prostuje kości i chrząstki nosa. Lekarz zbada Twój nos, aby ocenić stopień zaawansowania problemu i zalecić najlepsze leczenie. W niektórych przypadkach, nieinwazyjne zabiegi mogą wystarczyć, aby skorygować swoją odchyloną przegrodę, w tym leki przeciwhistaminowe i spraye do nosa. Jeśli jednak nadal występują problemy, lekarz może zasugerować operację.

Odchylona przegroda nosowa może powodować różne objawy, w tym bóle głowy i twarzy. Może również prowadzić do częstych infekcji zatok. Ponieważ drogi oddechowe są ograniczone, istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji zatok. Dodatkowo, odchylona przegroda może powodować zatkany nos.

Procedury korygujące odchyloną przegrodę

Odchylona przegroda to stan, w którym jedna lub więcej ścian bocznych nosa jest zbyt wąska. Skrzywiony kąt może utrudniać przepływ powietrza, powodując objawy takie jak zatory i zatokowe bóle głowy. Do skorygowania tego stanu może być wymagane leczenie chirurgiczne.

Zabieg polega na usunięciu części przegrody, a następnie ponownym jej ukształtowaniu do właściwej pozycji. Chociaż operacja może spowodować znaczne zmniejszenie niedrożności nosa, może również spowodować krwawienie lub inne problemy. Ryzyko związane z procedurą obejmuje ciągłe krwawienie, zmniejszenie poczucia zapachu i niewielkie ryzyko perforacji przegrody. Zabieg jest zwykle wykonywany przez otolaryngologa z certyfikatem board-certified.

Najczęstszym sposobem chirurgicznego leczenia odchylonej przegrody jest septoplastyka. Jednak zabieg ten nie jest zalecany u małych dzieci, chyba że odchylona przegroda powoduje znaczne trudności. Zabieg ten wykonuje się przez nozdrza, więc pacjent nie widzi żadnych widocznych śladów operacji. Zabieg może wymagać zastosowania specjalnych technik w zależności od stopnia zaawansowania odchylenia przegrody nosowej.

Stosowanie ogólnoustrojowej profilaktyki antybiotykowej

Stosowanie ogólnoustrojowej profilaktyki antybiotykowej przed operacją plastyczną korygującą przegrodę nosową może pomóc zminimalizować ryzyko zakażeń podczas zabiegu. Naukowcy przebadali 164 pacjentów poddanych skomplikowanym operacjom nosa, z czego 89% poddano rewizji, a 11% naprawom perforacji przegrody. W badaniu stwierdzono niski ogólny wskaźnik infekcji wynoszący 9% (15/164), w większości obejmujący zapalenie tkanki łącznej przedsionka. Najczęstszym izolowanym patogenem był Staphylococcus aureus.

Autorzy jednego badania, Using systemic antibiotic prophylaxises before plastic surgery to correct nose septum, stwierdzili, że strategia ta była skuteczna w przypadku czystych zabiegów, takich jak septoplastyka. Autorzy zauważyli również, że infekcje pooperacyjne były częstsze w rewizjach i pierwotnej septorhinoplastyce. Jednak zakażenia pooperacyjne nie korelowały ze stosowaniem antybiotyków przed zabiegiem ani z czasem trwania antybiotykoterapii po zabiegu.

Silastyczne szyny zapobiegające zrostom do turbin

Po usunięciu polipów nosa, chirurdzy mogą wszczepić silastyczną szynę, aby zapobiec zrostom do chrząstki stępu. Szyna ta jest wykonana w 100% z silikonu klasy medycznej i zapewnia wsparcie oraz łatwość zakładania i zdejmowania. Zawiera również wstępnie dziurkowaną końcówkę, aby zapobiec przesunięciu przegrody. Inne opcje obejmują 100% fluoroplastyczną wewnętrzną szynę nosową lub szynę Dempseya.

Szyny te są nakładane na nos przed i po operacji. Rodzaj szyny zależy od rodzaju wykonywanego zabiegu. Szyny zewnętrzne mocowane są do otworu nosowego za pomocą bandaży i taśmy medycznej, natomiast szyny wewnętrzne mocowane są za pomocą kleju, który rozpuszcza się po kilku dniach. To, który z nich jest dla Ciebie najlepszy, zależy od tego, czy poddajesz się operacji plastycznej w celu skorygowania uszkodzonej przegrody nosowej czy nosa.

Zakażenia po septoplastyce

Zakażenia po septoplastyce są powszechne i ważne jest, aby być świadomym możliwych komplikacji. Nacięcia wykonane podczas zabiegu są zwykle zamykane szwami wchłanialnymi, a wewnątrz nozdrzy mogą zostać umieszczone miękkie silikonowe szyny, które pomogą podtrzymać przegrodę. Nos może być również owinięty materiałem przypominającym bandaż, aby zmniejszyć krwawienie. Po zabiegu będziesz monitorowany w sali pooperacyjnej i najprawdopodobniej jeszcze tego samego dnia zostaniesz wypisany do domu. Należy pamiętać o zorganizowaniu kogoś, kto odwiezie Państwa do domu. Należy również pamiętać o podniesieniu głowy podczas snu i noszeniu ubrań, które zapinają się z przodu, a nie wokół nosa.

Ból pooperacyjny po zabiegu septoplastyki jest zazwyczaj łagodny do umiarkowanego. Możesz odczuwać ból w okolicy czoła, policzków i górnych zębów. Lekarz może przepisać narkotyczne leki przeciwbólowe, aby pomóc Ci poradzić sobie z bólem. Jeśli nie lubisz przyjmować leków narkotycznych, możesz spróbować Tylenolu lub podobnego leku. Najlepiej jest unikać przyjmowania NLPZ lub innych środków przeciwbólowych przez co najmniej 2 tygodnie po zabiegu.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *