Plastry do nosa – czym są?

Plastry do nosa - czym są?

Plastry na nos pomagają poszerzyć zastawkę nosową, zmniejszając jej zapadanie się i zwężanie, które może prowadzić do chrapania. Zazwyczaj stosuje się je na mostku nosa i po bokach nozdrzy, aby utrzymać drożność dróg oddechowych. Zapobiega to ucieczce powietrza przez nos i może być najlepszym rozwiązaniem w przypadku przewlekłego chrapania.

Plastry na nos poszerzają zastawkę nosową

Zastawka nosowa znajduje się w dolnej lub środkowej części nosa. Jest to najwęższa część przejścia dróg oddechowych. To właśnie przez nią powietrze dostaje się do płuc. Zapewnia ona również opór i uczucie oddychania. Gdy zastawka nosowa jest zablokowana lub zapadnięta, może powodować trudności w oddychaniu, szczególnie przy próbie ogrzania lub nawilżenia oddechu.

Zapadnięcie się zastawki nosowej jest spowodowane różnymi czynnikami, w tym odchyloną przegrodą, polipami nosa i alergiami. Problem ten często pogłębia fakt, że podczas oddychania do wewnątrz nos nie jest podparty z żadnej strony. Zapadnięta zastawka nosowa może powodować niedrożność nosa, a nawet całkowicie zablokować drogi oddechowe.

Zapadnięcie się zastawki nosowej można leczyć operacyjnie lub za pomocą rozszerzacza zastawki nosowej, czyli urządzenia, które ręcznie poszerza zastawkę nosową. Urządzenia te mogą być noszone zewnętrznie lub wewnętrznie. Zazwyczaj są one noszone na noc. Istnieją różne techniki chirurgiczne dotyczące zapadania się zastawki nosowej, a konkretna zastosowana procedura zależy od preferencji chirurga i anatomii pacjenta.

Zmniejszają zapadanie i zwężanie

Zapadanie się zastawki nosowej jest częstym problemem zdrowotnym związanym z dusznością, bólem głowy i zmęczeniem. Może również prowadzić do chrapania. Najczęściej obstrukcja występuje w obszarze wewnętrznej zastawki nosowej, która jest odpowiedzialna za największy opór przepływu powietrza w nosowych drogach oddechowych. Częstymi przyczynami niedrożności są odchylenie i zapadnięcie przegrody nosowej oraz przerost turbinek.

Zapadnięcie się zastawki nosowej można leczyć chirurgicznie za pomocą minimalnie inwazyjnych zabiegów, które usztywniają ściany boczne nosa. Może to pomóc ludziom lepiej oddychać. Ponadto, odchylenie przegrody jest powszechne i powoduje przewlekłe zatory. Około 80 procent ludzi w populacji ogólnej doświadcza odchylenia przegrody. Ponadto wiele osób ma w nosie narośla w kształcie winogron, które są często bardziej widoczne u osób cierpiących na astmę i alergie.

Powodują one zapadanie się zastawki nosowej

Zapadanie się zastawki nosowej może być bardzo niewygodne i krępujące, dlatego można pomyśleć o rozszerzaczach nosa, ale te urządzenia nie są trwałe. Zawalenie się zastawki nosowej może być również skorygowane poprzez chirurgię plastyczną, która może naprawić drogę nosową i pomóc pacjentom łatwiej oddychać. Rodzaj wymaganej operacji zależy od przyczyny zapadnięcia, ale większość zabiegów przywraca oddychanie i poprawia wygląd nosa.

Lekarz specjalizujący się w problemach głowy i szyi może przeprowadzić dokładne badanie nosa, aby określić dokładną przyczynę dolegliwości. Będzie on szukał oznak innych schorzeń, które mogą powodować podobne objawy, a także wykona endoskop w celu zbadania przejścia przez nos. Profesjonalny laryngolog może zapewnić właściwą diagnozę i leczenie.

Zapadnięcie się zastawki nosowej jest spowodowane osłabieniem chrząstek w zastawce nosowej. Chrząstki te są odpowiedzialne za utrzymanie otwartego przejścia nosowego. Jeśli te chrząstki są słabe lub cienkie, zapadają się, utrudniając wdech i wydech. Zapadnięcie może być również spowodowane przez odchyloną przegrodę, polipy nosa lub alergie. Często problemy te występują po operacji nosa lub urazie nosa.

Działają przeciw chrapaniu

Istnieje wiele sposobów na uzyskanie ulgi w chrapaniu, w tym spraye do nosa i paski do nosa. Celem tych urządzeń jest tymczasowe zmniejszenie obstrukcji w przewodzie nosowym, która przyczynia się do chrapania. Polipy nosa i alergie mogą również powodować problemy z oddychaniem podczas snu. Chrapanie jest częstym objawem bezdechu sennego, zaburzenia, w którym występują krótkie przerwy w oddychaniu podczas snu. Jeśli uważasz, że możesz cierpieć na tę przypadłość, najlepiej udaj się do lekarza, aby wykluczyć inne przyczyny. Pomóc może również zmiana diety i regularne ćwiczenia, a także powstrzymanie się od spożywania alkoholu przed snem.

Paski nosowe mogą również pomóc ludziom lepiej oddychać w nocy. Pomagają one skorygować problem bezdechu sennego spowodowanego chrapaniem, które jest częstą przyczyną częstego budzenia się w nocy. Działają one poprzez rozciąganie tkanki miękkiej w nosie, co pomaga osobie oddychać komfortowo.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *