Rhinoplastyka – rekonwalescencja po złamaniu nosa

Rhinoplastyka - rekonwalescencja po złamaniu nosa

Kiedy rozważasz poddanie się operacji plastycznej nosa, jednym z pytań, które będziesz chciał zadać jest to, jak długo trwa rekonwalescencja. Musisz wiedzieć jak długo potrwa rekonwalescencja po tym zabiegu, a także kiedy możesz spodziewać się ponownej wizyty u lekarza. Pierwszy tydzień po zabiegu jest najbardziej krytycznym czasem, ponieważ będziesz musiał ułożyć kości, co sprawi, że będą się one goiły w lepszej pozycji.

Z dumą prezentujemy treść, która powstała w kooperacji z beautyqueen.com.pl

Rekonwalescencja po złamaniu nosa

Rekonwalescencja po złamaniu nosa może się różnić w zależności od ciężkości urazu i tego, czy wymaga on operacji. W wielu przypadkach kości nosa mogą zostać zresetowane. Zabieg ten wykonuje się w ciągu pierwszych dwóch tygodni od urazu. Proste złamania mogą zagoić się całkowicie samodzielnie w ciągu tygodnia, chociaż poważniejsze przypadki mogą wymagać operacji.

Po operacji, kości nosa ustabilizują się, a zasinienie i obrzęk znikną. Po trzech miesiącach nos powinien wrócić do swojego normalnego kształtu i funkcji. Czas rekonwalescencji zależy od wielkości złamania oraz od tego, czy wykonano prace mające na celu zwężenie czubka.

Ważne jest, aby po złamaniu nosa natychmiast zgłosić się do lekarza. Złamany nos może natychmiast spuchnąć, powodując ból i krwawienie. Mogą również wystąpić migreny. Do czasu ustąpienia obrzęku należy unikać forsownych zajęć. Jeśli zdecydujesz się na powrót do uprawiania sportu, możesz potrzebować ochraniacza na nos. Ważne jest również przestrzeganie zaleceń lekarza, aby uniknąć dalszych uszkodzeń.

Złamany nos może być również naprawiony w gabinecie lekarskim. Jeśli jednak złamanie jest poważniejsze, może wymagać operacji. Aby określić stopień uszkodzenia, konieczne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego lub tomografii komputerowej. Jeśli złamanie jest skrzywione, może wystąpić oddychanie przez nos.

Złamany nos może również powodować odchyloną przegrodę, która zwęża jedną stronę przewodu nosowego. Odchylona przegroda może być leczona za pomocą leków, ale w ciężkich przypadkach może być konieczna operacja. Dodatkowo, złamany nos może spowodować krwiak przegrody. Może to zablokować jedno lub oba nozdrza. W takim przypadku konieczna jest operacja w trybie nagłym.

Rekonwalescencja po złamaniu nosa trwa zazwyczaj od jednego do dwóch tygodni. W tym czasie może być konieczne noszenie gipsu na nos, a także mogą wystąpić pewne zasinienia lub obrzęki wokół nosa. W tym czasie należy ściśle przestrzegać zaleceń pooperacyjnych lekarza, aby uniknąć komplikacji.

Wizyty kontrolne po zabiegu rhinoplastyki

Po zabiegu rhinoplastyki złamanego nosa, pacjenci będą wymagali wizyt kontrolnych w celu monitorowania procesu gojenia. Powinni oni jak najszybciej odwiedzić lekarza ogólnego lub rodzinnego. Jeśli złamanie nosa jest poważne, lekarz rodzinny lub lekarz ogólny prawdopodobnie zaleci skierowanie do specjalisty laryngologa, znanego również jako otolaryngolog. Zazwyczaj wymagana jest wizyta kontrolna w ciągu około dwóch do trzech tygodni po zabiegu w celu monitorowania gojenia i oceny efektów zabiegu.

Większość pacjentów jest zadowolona z wyników podczas pierwszej wizyty. Jednakże, pełne ustabilizowanie się rezultatów może potrwać kilka miesięcy. Ustabilizowanie się ostatecznej pozycji nosa po zabiegu rhinoplastyki trwa do roku. Pacjenci powinni spodziewać się obrzęku i dyskomfortu przez kilka tygodni. W tym czasie powinni stosować okłady z lodu, aby zmniejszyć obrzęk i ból. Powinni oni również przyjmować środki przeciwbólowe i nie przebywać na słońcu przez miesiąc lub dwa, aby umożliwić całkowite wyleczenie nosa.

Siniaki są normalnym zjawiskiem po zabiegu rhinoplastyki złamanego nosa. Siniaki mogą utrzymywać się przez tydzień lub dwa, w zależności od ciężkości złamania. U niektórych pacjentów, zasinienie zniknie całkowicie po dwóch do czterech tygodni. Po tym czasie będą oni mogli powrócić do normalnej aktywności.

Po zabiegu chirurg usunie zszywki i szwy. Obrzęk zazwyczaj zmniejsza się po kilku tygodniach. Niektóre siniaki mogą jednak pozostać do roku. Po dwóch tygodniach pacjenci mogą powrócić do lekkiej aktywności. W piątym tygodniu mogą rozpocząć trening siłowy i ćwiczenia oporowe. Jednak przed powrotem do intensywnej aktywności fizycznej należy skonsultować się z lekarzem.

Złamany nos jest zazwyczaj wynikiem urazu fizycznego. Może to być spowodowane wypadkiem samochodowym, urazem sportowym lub nawet zwykłym upadkiem. Objawy złamanego nosa to obrzęk, stan zapalny i zasinienie. Po zabiegu może być konieczne przyjmowanie leków przeciwbólowych, sprayu do nosa lub obu tych środków. Dyskomfort zazwyczaj ustępuje w ciągu jednego do dwóch tygodni.

Objawy złamanego nosa

Jeśli złamałeś nos, pierwszym krokiem jest kontakt z lekarzem w celu uzyskania diagnozy i planu leczenia. Objawy złamanego nosa mogą obejmować wydzielinę z nosa, krew w przewodach nosowych, ból i obrzęk. Jeśli uraz jest poważny, może wymagać operacji, aby wyprostować złamane kości. Objawy mogą trwać od kilku dni do kilku tygodni.

W ciągu pierwszych kilku dni, prawdopodobnie będziesz mieć znaczną ilość obrzęku i bólu wewnątrz nosa. Obrzęk powinien ustąpić do czasu wizyty kontrolnej po trzech do siedmiu dniach. Jeśli uraz jest poważniejszy, prawdopodobnie będzie potrzebna operacja korekcyjna, aby skorygować złamany nos.

Pierwsze 24 godziny są krytyczne, więc powinieneś zastosować lód w celu zmniejszenia bólu. Powinieneś to robić kilka razy dziennie. Pamiętaj, aby zawinąć lód w ściereczkę, aby zapobiec odmrożeniom. Możesz również wziąć ibuprofen lub acetaminofen, aby złagodzić ból. Lekarz może również przepisać antybiotyki i dodatkowe badania diagnostyczne.

Oprócz badania fizycznego, lekarz zbada Twoją twarz i nos, aby zdiagnozować, czy masz złamanie. Lekarz może użyć zdjęć rentgenowskich lub tomografii komputerowej (CT), aby określić zakres złamania. Jeśli złamanie jest niewielkie, a nos znajduje się w dobrej pozycji, być może będziesz mógł wrócić do domu bez leczenia.

Złamane nosy są częstymi urazami. Najczęstsze przyczyny to urazy sportowe i wypadki samochodowe. Dzieci i osoby starsze są bardziej narażone na złamanie. Złamany nos jest bardziej prawdopodobny u osób z niższą masą kostną. Jeśli uraz jest poważny, lekarz może zalecić operację w celu naprawy nosa lub jego rekonstrukcji.

Podczas gdy niewielkie złamania nosa mogą być leczone bez operacji, złamany nos, który przemieszcza kości i chrząstki może wymagać operacji. Zabieg ten nazywany jest zamkniętą redukcją, a lekarz używa specjalnych instrumentów, aby wyrównać kości i chrząstki. Czas rekonwalescencji wynosi zazwyczaj od jednego do dwóch tygodni.

Czas powrotu do zdrowia

Czas powrotu do zdrowia po złamaniu nosa zależy od przyczyny urazu i rodzaju złamania. Złamanie proste nie wymaga resetu i goi się w ciągu kilku tygodni. Złamania powstałe w wyniku urazu nosa nazywane są również złamaniami z przemieszczeniem. W tym przypadku należy rozważyć zabieg operacyjny.

Niektóre drobne złamania mogą być leczone w domu za pomocą lodu i leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty. Jednak poważniejsze złamania często wymagają operacji. W takich przypadkach lekarz użyje specjalnego narzędzia zwanego Speculum, aby otworzyć nozdrza i wyrównać kości. Podczas zabiegu dziecko otrzyma leki łagodzące opuchliznę i ból.

Gdy nos pęknie, szybko spuchnie i pojawi się stan zapalny. Obrzęk może utrzymywać się przez kilka dni. W ciężkich przypadkach może również wystąpić krwawienie. Jest jednak mała szansa, że zobaczysz kości pod spodem aż do upływu tygodnia. W tym czasie należy unikać wykonywania jakichkolwiek czynności, które mogą pogorszyć sytuację.

W szpitalu lekarz oczyści ranę i założy szwy lub paski. Możesz również otrzymać podkładkę z gazy wewnątrz nosa. Lekarz usunie to po kilku dniach. Lekarz może również przepisać leki przeciwbólowe i antybiotyki. Jeśli złamanie jest poważne, może być konieczna operacja w celu wyrównania złamanych kości i zmiany kształtu nosa.

Jeśli złamany nos spowodował złamanie kości oddzielającej nos od przegrody nosowej, konieczna będzie operacja. Złamany nos może powodować problemy z oddychaniem i uczucie duszności. Złamany nos może prowadzić do operacji rekonstrukcyjnej, dlatego należy natychmiast zgłosić się do lekarza. W ciągu pierwszych kilku dni po urazie, nie będzie Pan/Pani w stanie oddychać przez nos.

W ciągu pierwszych 72 godzin po operacji, zimny okład może pomóc zmniejszyć obrzęk. Najlepiej jednak unikać podnoszenia, schylania się i ćwiczeń. W ciągu pierwszych dwóch tygodni nos może być obolały i może to przeszkadzać w wykonywaniu codziennych czynności. W tym czasie nie należy nosić okularów, ponieważ wywierają one nacisk na świeżo naprawiony nos. Może to spowodować dalsze zasinienie i obrzęk.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *