Jak leczyć suche powieki – kilka wskazówek

Jak leczyć suche powieki - kilka wskazówek

Suche powieki są częstym problemem, który może być spowodowany przez różne czynniki drażniące. Niektóre z nich to alergeny unoszące się w powietrzu i substancje drażniące w kontakcie ze skórą, takie jak makijaż, lakier do włosów i perfumy. Jeśli jednak podejrzewasz, że cierpisz z powodu suchych powiek, najlepiej zasięgnąć porady specjalisty przed wypróbowaniem jakichkolwiek domowych sposobów.

Unikanie składników okluzyjnych

Jeśli zauważyłaś, że Twoje powieki są suche, możesz chcieć uniknąć stosowania makijażu oczu i kremów pod oczy. Zamiast tego dr King sugeruje wprowadzenie niewielkich zmian w codziennej rutynie i wybieranie produktów, które są łagodniejsze. Szukaj preparatów bezzapachowych lub hipoalergicznych, które są również delikatne dla skóry.

Suchość powiek może być spowodowana różnymi przyczynami, w tym starzeniem się, stresem i genetycznymi uwarunkowaniami skóry. Zmiany sezonowe również mogą przyczynić się do powstania tego problemu. Chłodna pogoda i suche powietrze mogą pozbawić skórę naturalnych olejków, osłabiając jej barierę wilgoci i powodując, że staje się ona sucha i swędząca.

Stosowanie środków nawilżających

Suche powieki mogą być bardzo niekomfortowe, dlatego eksperci w dziedzinie skóry zalecają stosowanie środków nawilżających, aby złagodzić ich objawy. Jednak najlepsze rozwiązania dla suchych powiek są często dostępne bez recepty. Pierwszym krokiem jest określenie przyczyny Twoich suchych powiek. Możesz być uczulona na niektóre składniki lub mieć stan, który powoduje suchość skóry wokół oczu. Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć ten problem, skontaktuj się z dermatologiem w celu przeprowadzenia dalszych badań.

Suche powieki mogą być również spowodowane ekspozycją na słońce, wiatr i ostre środki do mycia twarzy. Nakładanie kremu nawilżającego na powieki kilka razy dziennie jest niezbędne do złagodzenia tych objawów. Najlepiej jest stosować bezzapachowy i pozbawiony parabenów krem nawilżający, aby zapobiec dalszemu wysuszaniu. Ponadto, stosując kremy nawilżające na powieki, należy pamiętać, aby nakładać je na całą powierzchnię powiek.

Stosowanie wkładek do oczu

Jeśli cierpisz z powodu suchych powiek, możesz rozważyć stosowanie wkładek do oczu. Są to w zasadzie małe ziarenka ryżu, które wkłada się do oka i nosi podczas snu lub w czasie czuwania. Działają one poprzez powolne rozpuszczanie się w oku i uwalnianie środka smarującego. Inne metody leczenia obejmują stosowanie leków cholinergicznych, które pomagają w produkcji większej ilości łez. Leki te są dostępne w postaci tabletek, kropli do oczu lub żelu. Leki te mogą być skuteczne w przypadku suchych powiek, ale należy je przyjmować ostrożnie, ponieważ mogą powodować skutki uboczne.

Możesz również spróbować użyć szamponu dla dzieci. Niektórzy lekarze zalecają nakładanie go opuszkami palców na dolną część powiek. Gdy już to zrobisz, spłucz go całkowicie. Alternatywnie, można również kupić wstępnie nawilżone płatki do oczyszczania powiek. Inną opcją jest przyjmowanie suplementów kwasów tłuszczowych omega-3, które znajdują się w rybach i niektórych olejach roślinnych. Wykazano, że kwasy tłuszczowe omega-3 zmniejszają stan zapalny w organizmie, co może pomóc w łagodzeniu objawów suchości powiek.

Unikanie soczewek kontaktowych

Suche powieki to znak, że oczy nie wytwarzają wystarczającej ilości wilgoci. Osoby z suchymi oczami mogą doświadczać niewyraźnego widzenia i zaczerwienienia. Soczewki kontaktowe nie zapewniają odpowiedniego nawilżenia i mogą zarysować rogówkę. Lekarz okulista może zalecić leczenie suchych powiek.

Możesz używać kropli do oczu, aby nawilżyć swoje oczy. Chociaż nie są one skutecznym leczeniem suchych powiek, mogą tymczasowo przynieść ulgę. Może się jednak okazać, że trzeba będzie to robić kilka razy w ciągu dnia. Możesz również spróbować wprowadzić krople do oczu przed założeniem soczewek kontaktowych. Inne czynniki, które mogą powodować suchość powiek to narażenie na działanie klimatyzacji, czas spędzony przed ekranem komputera, leki i źle dopasowane soczewki kontaktowe.

Jeśli nie jesteś w stanie uniknąć soczewek kontaktowych, rozważ soczewki jednodniowe. Soczewki te zawierają wodę i hydrożel, które pomagają dłużej utrzymać wilgotność oka. Soczewki jednodniowe są również mniej narażone na odkładanie się osadów białkowych.

Konsultacja z lekarzem

Jeśli cierpisz z powodu nadmiernego łzawienia lub zaczerwienienia wokół powiek, ważne jest, abyś odwiedził swojego lekarza. Często suche powieki są objawem większego problemu, takiego jak choroba tarczycy lub łuszczyca. Jeśli te objawy trwają dłużej niż kilka dni, należy udać się do dermatologa. Może on przepisać silne leki na receptę na tę dolegliwość i pomóc Ci ustalić, czy przyczyną suchych powiek jest coś poważniejszego.

Jeśli objawy są łagodne lub tymczasowe, domowe sposoby mogą być wystarczające do poprawy stanu. Jeśli jednak objawy nasilają się lub utrzymują przez ponad trzy miesiące, należy udać się do dermatologa. Będzie on w stanie określić, czy mamy do czynienia z chorobą skóry lub czynnikiem środowiskowym. Ponadto, będzie on w stanie przepisać opcje leczenia i opracować z Tobą plan pielęgnacji. Suchość powiek może być spowodowana przez wiele czynników, w tym starzenie się, czynniki środowiskowe i choroby skóry.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *