Jakie powikłania mogą wystąpić po plastyce powiek?

Jakie powikłania mogą wystąpić po plastyce powiek?

Istnieją cztery główne powikłania, które mogą wystąpić po plastyce powiek. Należą do nich: ektropion, guzki, suche oczy i torbiele. Te powikłania mogą być leczone wcześnie i zminimalizowane, jeśli są leczone we wczesnym stadium. Jeśli rozważasz plastykę powiek, pamiętaj, aby zapytać swojego lekarza o potencjalne ryzyko i powikłania.

Cysty

Jednym z efektów ubocznych plastyki powiek jest pojawienie się torbieli. Na szczęście wiele z tych torbieli ustępuje samoistnie w ciągu kilku tygodni. Osoby z utrzymującymi się torbielami powinny zostać skierowane do okulisty w celu dalszej opieki. Chociaż środki zachowawcze mogą często leczyć torbiele, duże torbiele mogą wymagać niewielkiego zabiegu chirurgicznego w celu ich odprowadzenia.

Operacja usunięcia torbieli powiek jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym i może być zakończona w ciągu około 20 minut. Podczas zabiegu powieka jest odwracana na zewnątrz, a torbiel jest zeskrobywana lub wycinana. Następnie obszar ten jest przemywany roztworem soli fizjologicznej.

W rzadkich przypadkach u pacjentów mogą powstawać torbiele nabłonkowe w powiece. Są to rozrosty nabłonkowe, powstałe w wyniku zakopania nabłonka spojówki, urazu głównego gruczołu łzowego lub kombinacji tych przyczyn. W niektórych przypadkach torbiele mogą być rozwiązane bez operacji, ale ważne jest, aby zapewnić pomyślny wynik.

Oprócz torbieli, innym efektem ubocznym plastyki powiek są guzki w tkankach powiek. Podczas gdy małe guzki w górnej powiece ustąpią same, większe mogą wymagać zabiegu blefaroplastyki rewizyjnej. Jeśli guzki pojawiają się po plastyce powiek, mogą być oznaką wypadniętego gruczołu łzowego.

Gruczoły meibomijskie w powiece produkują olej, który pomaga smarować oko. Gdy gruczoły meibomijne są zablokowane, olej meibomijny może wyciekać do tkanki powieki, powodując stan zapalny i obrzęk. Jeśli stan ten będzie się utrzymywał, na dotkniętej powiece prawdopodobnie powstanie torbiel wielkości ziarnka grochu.

Do innych potencjalnych skutków ubocznych blefaroplastyki należą utrzymujące się obrzęki. Mogą one być związane z nadmierną wiotkością powiek lub ze złym ustawieniem powiek. Dodatkowo, przewlekła suchość oka lub alergie mogą sprawić, że obrzęk będzie utrzymywał się dłużej. W niektórych przypadkach obrzęk może nie wymagać dodatkowej operacji, jeśli nie wpływa na widzenie.

Zgrubienia

Po plastyce powiek mogą wystąpić pewne zgrubienia, ale jest to normalne i ustąpi w ciągu kilku dni. Jednakże, przez pierwsze kilka tygodni po zabiegu, możesz chcieć uniknąć stosowania makijażu lub soczewek kontaktowych. Dodatkowo, należy unikać forsownych aktywności przez kilka tygodni. Ponadto po zabiegu może wystąpić suchość oczu, ale jest to normalne i powinno zniknąć w ciągu około dwóch tygodni.

Podczas zabiegu chirurg najpierw oddzieli przegrodę od lewatora. Przegroda jest częścią górnej powieki, która jest chroniona przez tłuszcz preaponeurotyczny. Jeśli tłuszcz zostanie usunięty, chirurg powinien otworzyć przegrodę wysoko, ponieważ znajduje się ona bardzo blisko lewatora. Ponadto przegroda łączy się z oczodołem arcus marginalis.

Jeśli pacjent jest niezadowolony z fałdu, chirurg może podjąć próbę jego podniesienia. Zabieg jest łatwiejszy, jeśli fałd jest niski, ale trudniejszy, jeśli fałd jest zbyt wysoki. Jeśli zostanie to wykonane, lekarz będzie mógł przywrócić symetrię i efekt końcowy.

U niektórych pacjentów po plastyce powiek z różnych powodów pojawiają się guzki. W niektórych przypadkach grudki te nie są bolesne, ale zwykle świadczą o zakażeniu bakteryjnym. Nie jest to częste powikłanie, ale ważne jest, aby omówić ten stan z chirurgiem kosmetycznym.

Blefaroplastyka powiek dolnych to zabieg kosmetyczny, który poprawia wygląd oczu. Jest to jednak zabieg elektywny, który nie kwalifikuje się do objęcia ubezpieczeniem, więc będziesz musiał zapłacić za procedurę z kieszeni. Procedura ta poprawi również sprężystość, elastyczność i teksturę skóry wokół oczu.

Suche oczy

Jednym z powszechnych skutków ubocznych operacji powiek jest suchość oczu. Podczas zabiegu powieki zostaną rozciągnięte i opuchnięte, co będzie przeszkadzać w mruganiu i powodować brak równowagi w filmie łzowym. Dodatkowo, nacięcie chirurgiczne powiek dolnych może wpłynąć na kanał łzowy i zmniejszyć ilość produkowanych łez.

Suchym oczom po plastyce powiek można zapobiec, zapewniając sobie badanie wzroku przed zabiegiem. Chirurg wykona badania i skonsultuje się z Państwa okulistą, aby ustalić przyczynę suchości oczu. Jeśli oczy są już suche, może on zalecić inną technikę chirurgiczną lub krople nawilżające do oczu, aby poprawić sytuację. Twój chirurg może również przepisać środek przeciwzapalny przed operacją.

Po operacji powiek, oczy mogą stać się suche przez kilka dni lub tygodni. Jeśli suchość oczu utrzymuje się dłużej niż dwa tygodnie, należy odwiedzić okulistę. Jeśli suchość oczu nie ustępuje po kilku dniach, lekarz może zalecić inne leczenie suchości oczu. Na przykład, maść na receptę może pomóc, a także zimny kompres. Jeśli suchość utrzymuje się, może być konieczne noszenie tymczasowych soczewek kontaktowych.

W niektórych przypadkach, suchość oczu po plastyce powiek jest tymczasowa i łatwo ją leczyć za pomocą dostępnych bez recepty kropli do oczu. Objawy mogą utrzymywać się do sześciu do ośmiu tygodni. Jeśli zauważą Państwo objawy suchego oka, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, aby mógł on zalecić tymczasowe soczewki kontaktowe lub alternatywne metody leczenia. Zmniejszy to szanse na wystąpienie długotrwałych problemów z suchym okiem.

Najczęstszym sposobem leczenia suchości oczu po plastyce powiek są sztuczne łzy. Są one stosowane często w ciągu dnia lub w razie potrzeby, aby przywrócić wilgoć w oczach. Jeśli to nie wystarczy, można spróbować maści i żeli nawilżających. Mogą one zmniejszyć stan zapalny i złagodzić dyskomfort. Zimny okład również pomoże zmniejszyć obrzęk.

Ektropion

Po plastyce powiek u pacjentów może wystąpić przerośnięta powieka – ektropion. Stan ten dotyczy dolnej powieki, powodując jej wywinięcie na zewnątrz i odsłonięcie wewnętrznej wyściółki. Chociaż może to być niekomfortowe dla pacjentów, nie stanowi zagrożenia dla życia. Leczenie polega zwykle na wykonaniu prostego zabiegu chirurgicznego.

Zabieg jest zwykle wykonywany jako procedura ambulatoryjna i może być przeprowadzony przy użyciu znieczulenia miejscowego i zastrzyków zamrażających. Może trwać od 45 do 60 minut. Po zabiegu na oko nakładana jest poduszka, aby chronić powiekę i zmniejszyć podrażnienie. Może być również konieczne przyjmowanie antybiotyków i kropli steroidowych, aby zminimalizować stan zapalny. Może być konieczna wizyta kontrolna w celu monitorowania powieki i usunięcia szwów.

Ektropion może prowadzić do łzawienia oczu i zaczerwienienia, a także może powodować owrzodzenia rogówki. Możesz również doświadczyć ekstremalnej wrażliwości na światło, a także podrażnienia oka i jego powierzchni. Stan ten może powodować problemy z widzeniem, jeśli nie jest szybko leczony.

Stan ten jest zazwyczaj wynikiem zmian w powiekach związanych z wiekiem, ale może być również wynikiem wad wrodzonych. W zależności od stopnia zaawansowania, ektropion może być korygowany chirurgicznie. Jeśli ektropion nie jest ciężki, nie stanowi zwykle zagrożenia dla zdrowia i może nie wymagać operacji.

Po operacji ektropionu dolna powieka może być wrażliwa i zasiniona. Może być również przebarwiona, ale z czasem to zanika. Pacjentom zaleca się unikanie długotrwałej ekspozycji na światło słoneczne do czasu zakończenia gojenia. Jeśli jednak ektropion jest trwały, może być konieczna druga operacja w celu jego skorygowania.

Podwójne widzenie

Po plastyce powiek pacjenci mogą doświadczać podwójnego widzenia. Może ono występować jako oddzielny lub nakładający się obraz i może być zauważone tylko w określonych okolicznościach. Okoliczności te mogą obejmować zbliżenia i odległości. Niektórzy pacjenci mogą również doświadczać podwójnego widzenia w okresach zmęczenia. Stan ten jest spowodowany uszkodzeniem nerwu wzrokowego, który kontroluje ruchy oczu.

Po plastyce powiek pacjenci mogą doświadczać zmian w widzeniu przez pierwsze kilka tygodni. Są to powszechne efekty uboczne zabiegu, ponieważ tkanki oka goją się. Większość pacjentów doświadcza niewyraźnego widzenia przez dwa do trzech dni, ale nie jest to zjawisko trwałe. Niektórzy pacjenci doświadczają przerywanego podwójnego widzenia przez okres do czterech tygodni.

Jeśli podwójne widzenie jest czymś nowym lub nietypowym, należy koniecznie udać się do lekarza. Lekarz może wykonać badania, aby wykluczyć inne schorzenia lub choroby. Może również przeprowadzić badania krwi i wykonać rezonans magnetyczny. Lekarz powinien być w stanie zdiagnozować podstawową przyczynę diplopii.

Podwójne widzenie po plastyce powiek może być spowodowane przez kilka czynników. Niektóre z tych przyczyn to wysokie ciśnienie krwi, zaawansowany wiek lub cukrzyca. Warunki te mogą powodować utratę dopływu krwi do mięśni oka, co może powodować niewłaściwe ustawienie. Wzrok zwykle poprawia się w ciągu 12 tygodni, ale jeśli nie poprawi się po 3 miesiącach, należy natychmiast zgłosić się do lekarza.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *