Co robić, gdy powieka drga – kilka wskazówek

Co robić, gdy powieka drga - kilka wskazówek

Istnieje wiele przyczyn drgań powiek, ale najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby im zapobiec, jest odpowiednia ilość snu. Możesz również ograniczyć czas, jaki spędzasz przed ekranem. Brak snu zbytnio obciąża powieki, więc jeśli masz problemy z zasypianiem, spróbuj położyć się do łóżka wcześniej. Możesz też poszukać pomocy medycznej w związku z problemami zdrowotnymi, które mogą być przyczyną drgań powiek.

Synkineza przyczyną drgań powiek

Przyczyna synkinezy jest nieznana, ale uważa się, że jest ona związana z nieprawidłową regeneracją aksonalną. Może też wiązać się z zaangażowaniem ośrodkowym. Pacjenci z synkinezą doświadczają asymetrycznego zamykania powiek i zwiększonego poziomego ruchu modiolarnego podczas zamykania oczu.

Objawy drgania powiek zwykle ustępują, gdy oko jest rozluźnione lub gdy osoba koncentruje się na trudnym zadaniu. Wiele osób stwierdza, że pewne czynności, takie jak mówienie, śpiewanie lub dotykanie innej części ciała, mogą tymczasowo zatrzymać objawy. W ciężkich przypadkach drganie powiek może być oznaką innych stanów chorobowych.

Drganie powiek jest spowodowane krzyżowaniem się sygnałów nerwowych pomiędzy mięśniami powiek. Może się to zdarzyć po urazie twarzy lub z powodu podstawowego stanu zdrowia. Łagodny przypadek synkinezy jest nieszkodliwy, ale jeśli stan ten utrzymuje się, powinien zostać zbadany przez lekarza.

Stres i niepokój przyczyniają się do drgań powiek

Drganie powiek jest często spowodowane leżącym u podstaw stresem. Na szczęście istnieją sposoby na opanowanie stresu i sprawienie, by powieki były bardziej zrelaksowane. Jednym z najlepszych sposobów jest upewnienie się, że dostajesz wystarczająco dużo odpoczynku. Obejmuje to drzemki lub ustalenie regularnego harmonogramu snu. Innym naturalnym sposobem na złagodzenie drgań powiek jest utrzymanie oczu w stanie nawilżenia. Ci, którzy cierpią z powodu ciężkich drgań powiek może trzeba szukać pomocy medycznej. W zależności od nasilenia drgawek, lekarz może przepisać odpowiedni lek na receptę.

Drganie powiek może być niezwykle niepokojącym problemem, ale nie jest to oznaka poważnego stanu zdrowia. Najczęstszą przyczyną drgań powiek jest stres. Może być ono również spowodowane zanieczyszczeniem powietrza i kofeiną. Niezależnie od przyczyny, ważne jest, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak zatrzymać drganie powiek przed szukaniem pomocy medycznej.

Oprócz uspokajania ciała, mózg ma inne efekty, które mogą przyczynić się do drgania powiek. Na przykład reakcja na stres powoduje rozszerzenie źrenic, co ma na celu wpuszczenie do oka większej ilości światła. Jednak to stałe rozszerzenie nadmiernie obciąża mięśnie powiek.

Zastrzyki z toksyny botulinowej zapobiegają drganiom powiek

Zastrzyki z toksyny botulinowej mogą pomóc w zapobieganiu drganiom powiek, czyli schorzeniu, które może powodować trudności w otwieraniu i zamykaniu powieki. Zabieg ten rozluźnia i osłabia mięśnie tuż pod skórą i trwa około trzech miesięcy. Niektóre skutki uboczne zastrzyków obejmują niewielkie zasinienia w miejscach wstrzyknięć i tymczasowe opadanie powiek. W ciężkich przypadkach może być zalecana operacja.

Blepharospasm, czyli mimowolne ruchy powiek, jest rzadkim schorzeniem neurologicznym charakteryzującym się szybkim początkiem i cyklem remisji. Leczenie skurczu powiek może obejmować stosowanie biofeedbacku, leków lub zastrzyków z toksyny botulinowej. Zastrzyki mogą być wymagane trzy do czterech razy w roku i będą działać przez kilka miesięcy. Leczenie może być skuteczne w zmniejszaniu częstości i nasilenia drgań powiek i jest zwykle bezpieczne i skuteczne.

Blepharospasm może być wywołany przez różne zaburzenia, takie jak porażenie Bella, choroba Parkinsona i różne dystonie. Niektóre leki mogą również wywoływać skurcze u podatnych pacjentów. Zastrzyki z toksyny botulinowej są jednak leczeniem pierwszego wyboru u pacjentów z przewlekłym skurczem bielactwa.

Ograniczenie czasu spędzanego na ekranie zmniejsza drganie powiek

Jeśli masz drganie powiek, ograniczenie czasu spędzanego na ekranie może pomóc Ci zatrzymać drganie. Cyfrowe zmęczenie oczu jest jedną z głównych przyczyn drgań powiek. Możesz zmniejszyć obciążenie oczu robiąc częste przerwy i skupiając się na obiektach oddalonych o co najmniej 20 stóp. Należy również unikać alkoholu i kofeiny, które mogą wywołać drgawki.

Oprócz zmniejszenia ilości czasu spędzanego przy ekranach, można również dostosować oświetlenie w biurze, aby zapobiec odbijaniu się światła. Twoje krzesło lub biurko powinno również umożliwiać Ci siedzenie w prawidłowej postawie, aby uniknąć podrażnienia oczu. Ponadto należy zachować odległość od trzydziestu do czterdziestu cali między oczami a ekranem. Należy również robić okresowe przerwy i upewnić się, że często mrugamy. Według dr Shameem Sikder, okulisty z John Hopkins University, najlepiej robić przerwy co 20 minut.

Inną częstą przyczyną drgań oczu jest stres. Można go złagodzić stosując jogę lub ćwiczenia oddechowe oraz dużo odpoczynku. Również robienie przerw od pracy lub innych stresujących czynności pomoże zmniejszyć drganie powiek.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *