Czy guzki na nosie przeszkadzają w wykonaniu zabiegu?

Czy guzki na nosie przeszkadzają w wykonaniu zabiegu?

Zanim poddasz się operacji plastycznej nosa, ważne jest, abyś określił, czy masz jakiekolwiek guzki na nosie. Guzki te, zwane również garbami grzbietowymi, to nieregularności w kości i chrząstce nosa. Stan ten może zakłócić wyniki operacji.

Garbki grzbietowe to nieregularności w chrząstce i kości nosa

Garbki grzbietowe mogą być usunięte za pomocą jednej z kilku metod, w tym otwartego lub zamkniętego podejścia chirurgicznego. Tradycyjne podejście wykorzystuje znieczulenie ogólne i wymaga od chirurga plastycznego wykonania niewielkiego nacięcia. Chirurg następnie wygładzić kontur nosa i złamać kilka kości nosa, jeśli to konieczne. Po zabiegu pacjent jest zazwyczaj umieszczany w szynie na okres od jednego do trzech tygodni.

Garb grzbietowy nie jest stanem zagrożenia medycznego, ale może wpływać na wygląd pacjenta. Chociaż nie ograniczają one oddychania, garby grzbietowe mogą sprawić, że nos będzie wyglądał na zdeformowany i mogą utrudniać prawidłowe oddychanie. Usunięcie garbu grzbietowego może zwiększyć poczucie własnej wartości.

Garb grzbietowy może być spowodowany przez szereg różnych czynników. Uraz nosa może spowodować oddzielenie się górnej chrząstki bocznej od przegrody, a to sprawia, że nos wygląda jakby wystawał. Może to również powodować obrzęk nosa. W takich przypadkach najlepiej skonsultować się z chirurgiem plastycznym twarzy, który może ocenić zakres uszkodzenia i omówić opcje korekcji.

Garby grzbietowe są częstą prośbą o wykonanie zabiegu rynoplastyki. Podczas operacji grzbietowej nosa chirurg ostrożnie rzeźbi kość, chrząstkę i kość, aby wyeliminować guzek i nadać nosowi bardziej symetryczny wygląd.

Innym problemem związanym z garbami grzbietowymi jest brak podparcia dla czubka nosa. Powoduje to, że czubek wydaje się mniejszy niż reszta nosa. Utrudnia to oddychanie, więc aby to skorygować, konieczna może być operacja.

Mogą one przeszkadzać w wykonaniu operacji nosa

Na szczęście, guzki na nosie można leczyć za pomocą prostego zabiegu. Chirurg może wykorzystać chrząstkę przegrody nosowej do obniżenia guzka. Często winowajcą krzywego nosa jest odchylona przegroda nosowa. Inne przyczyny to złamane kości nosa lub wrodzone deformacje. Jeśli guzek nie jest wrodzony, chirurg może zająć się nim za pomocą septoplastyki.

Innym częstym powodem poddawania się operacji plastycznej nosa jest chęć zmiany jego wielkości. Wielkość nosa determinuje ogólny wygląd twarzy. Duży lub mały nos powoduje brak równowagi w twarzy i może mieć wpływ na poczucie własnej wartości. Operacja plastyczna nosa może poprawić jego wielkość i sprawić, że będzie on bardziej zgodny z Twoimi idealnymi celami wizerunkowymi.

Opcje leczenia guzków na nosie po operacji plastycznej nosa

Istnieje wiele opcji leczenia guzków na nosie, które pozostają po operacji plastycznej nosa. Guzki te mogą być wynikiem nieodpowiedniego usunięcia kości, niewielkiego zapadnięcia się chrząstki przegrody lub wzrostu po zabiegu. Ogólnie rzecz biorąc, nierówności te nie są trwałe i zanikają z czasem. Czasami jednak guzek może być na tyle uciążliwy, że wymaga przeprowadzenia operacji rewizyjnej.

Czas rekonwalescencji po operacji nosa wynosi zazwyczaj poniżej tygodnia. Długość okresu rekonwalescencji może być różna w zależności od rodzaju wykonanej operacji plastycznej nosa. Na przykład, rhinoplastyka płynna ma zerowy czas rekonwalescencji i jest często stosowana w przypadku rhinoplastyki rewizyjnej. Przez pierwsze pięć dni, szyna jest umieszczona na zewnętrznej stronie nosa. Nie zaleca się, abyś angażował się w normalne czynności, takie jak sporty lub kontakt, dopóki nos nie zostanie całkowicie wyleczony.

Inną popularną metodą leczenia garbów grzbietowych po operacji nosa jest ich usunięcie. Chirurg może wykonać ten zabieg przy pomocy wypełniaczy lub poprzez ogolenie lub zgrubienie nosa. Zabieg jest zazwyczaj wykonywany w znieczuleniu ogólnym. W zależności od wielkości garbu, chirurg może również złamać kości nosa, aby poprawić jego kształt. Po zabiegu, prawdopodobnie będziesz potrzebował szyny przez kilka tygodni, aby prawidłowo się zagoić.

Inne możliwości leczenia guzków na nosie po rhinoplastyce obejmują septoplastykę nosa. Zabieg ten ma na celu wyprostowanie przegrody nosowej, która dzieli nos na prawe i lewe nozdrze. Gdy przegroda jest skrzywiona, przez nos może nie być dobrze oddychać.

Środki ostrożności, które należy podjąć przed zabiegiem nosa

Przed zabiegiem nosa należy przestrzegać pewnych środków ostrożności. Po pierwsze, unikaj ekspozycji na słońce. Światło słoneczne może wysuszyć skórę wokół nosa i spowolnić proces gojenia. Powinieneś również unikać sportów kontaktowych przez 6 tygodni. Po drugie, unikaj śmiechu w miejscach publicznych. Śmiech jest nie tylko bolesny, ale również zakłóca proces gojenia. Dlatego staraj się unikać śmiechu tak bardzo, jak to tylko możliwe, dopóki twoja operacja nosa nie zostanie w pełni zagojona.

Jeśli rozważasz wykonanie operacji plastycznej nosa, musisz ujawnić wszystkie swoje leki. Dotyczy to zarówno leków na receptę, jak i tych dostępnych bez recepty. Dobrze jest również ujawnić wszelkie kuracje ziołowe lub witaminy, które przyjmujesz. Dzięki temu lekarz będzie wiedział, czy jesteś dobrym kandydatem, czy nie.

Przed operacją chirurg przeprowadzi badanie fizyczne. Przeprowadzi również dokładne badanie nosa, zwracając szczególną uwagę na jego wnętrze. Chirurg użyje małego endoskopu, aby zajrzeć do wnętrza nosa. Podczas tego zabiegu musi Pani być spokojna i zrelaksowana. Jeśli odczuwa Pan/Pani ból, chirurg zastosuje w nozdrzach spray znieczulający, aby było to bardziej komfortowe.

Po zabiegu można zacząć pić czyste płyny, ale przez pierwsze 24 godziny nie należy jeść niczego twardego ani żującego. Należy również unikać wszelkich substancji, które są zabronione przez lekarza. Lekarz może dać Państwu listę takich substancji.

Niektórzy pacjenci doświadczają zgrubienia po zabiegu plastyki nosa. Po operacji nosa, kości pod nosem muszą się zagoić. Ten proces gojenia powoduje, że w nosie tworzy się „modzel”. Powstaje wtedy niewielki guzek. Z czasem modzel zostanie wchłonięty przez organizm, a guzek zniknie.

Czas powrotu do zdrowia po operacji plastycznej nosa

Czas powrotu do zdrowia po operacji plastycznej nosa zależy od rodzaju wykonanego zabiegu. Jeśli guzki są małe i stosunkowo bezbolesne, zabieg może być wykonany w ciągu kilku dni. Czas rekonwalescencji jest jednak bardzo zróżnicowany w zależności od rodzaju wykonywanej rynoplastyki. Niektóre procedury rhinoplastyki nie wymagają w ogóle czasu rekonwalescencji, w tym płynnej rhinoplastyki. Po zabiegu pacjenci będą nosić szynę na nosie przez pięć dni, a następnie mogą powrócić do normalnych czynności. Nos nie będzie jednak twardy jak skała, a jego całkowite zagojenie zajmie co najmniej 6 tygodni.

Po zabiegu plastyki nosa pacjenci zazwyczaj otrzymują antybiotyki, aby zmniejszyć ryzyko infekcji. Objawy infekcji mogą obejmować gorączkę, zaczerwienienie lub obrzęk. W miejscu zabiegu mogą również pojawić się czerwone smugi lub ropa. Obrzęk i zasinienie ustępują zazwyczaj w ciągu tygodnia. Ponadto przez pierwszy tydzień pacjenci powinni unikać sauny i gorących pryszniców.

Większość pacjentów ma pozytywne doświadczenia po zabiegu rhinoplastyki i jest w stanie zobaczyć rezultaty w ciągu dwóch do trzech tygodni. Jednak niektórzy pacjenci mogą potrzebować do sześciu miesięcy, aby w pełni docenić zmiany. Czas ten jest niezbędny do zagojenia się twarzy i ustąpienia obrzęku. Na początku nos może wydawać się inny, ale wkrótce poczuje się jak przedłużenie twarzy.

W okresie rekonwalescencji pacjenci mogą odczuwać lekką opuchliznę i sztywność po zabiegu. Siniaki nie są rzadkością po zabiegu rhinoplastyki, ale ich zakres różni się w zależności od pacjenta. Większość pacjentów nie doświadcza żadnych siniaków, podczas gdy 10% doświadcza siniaków od umiarkowanych do poważnych.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *