Co robić, gdy opuchnięta jest powieka – przydatne wskazówki

Plastyka powiek - jak się przygotować do zabiegu

Spuchnięte powieki są niewygodne i często są wynikiem alergii lub infekcji oka. Mogą być również skutkiem zablokowania kanałów łzowych lub olejowych. Kiedy tak się dzieje, tkanki otaczające oko są wypełnione płynem, aby pomóc w walce z infekcją. Najczęstszym sposobem leczenia spuchniętych powiek jest ciepły kompres.

Objawy

Spuchnięta powieka występuje, gdy płyn zbiera się w tkankach otaczających oko. Obrzęk może powodować ból i swędzenie. Obrzęk zazwyczaj ustępuje samoistnie w ciągu jednego dnia, choć może trwać do 48 godzin. Należy zgłosić się do lekarza, jeśli obrzęk utrzymuje się lub pogarsza, a dokładne badanie ujawni wszelkie przyczyny leżące u podstaw.

Leczenie opuchniętych powiek zależy od przyczyny. Jeśli przyczyną jest zapalenie spojówek, konieczne może być przykładanie ciepłych okładów na oko. Ponadto, może być konieczne przemycie okolicy powiek łagodnym środkiem czyszczącym, takim jak szampon dla niemowląt. Pomocne może być również zastosowanie leku przeciwhistaminowego.

Inną częstą przyczyną obrzęku powiek jest zakażenie bakteryjne zwane cellulitis. Zakażenie rozpoczyna się w dolnych warstwach skóry i rozprzestrzenia się do kości oczodołu. U osób z zapaleniem tkanki łącznej oczodołu może wystąpić ból powiek, obrzęk i wybrzuszenie oka. Pacjenci mogą również doświadczyć zaczerwienienia i bólu podczas poruszania oczami.

Przyczyny

Spuchnięte powieki mogą być bolesne i nieestetyczne, i mogą być spowodowane przez wiele przyczyn. Od alergii do urazów, te warunki mogą być bardzo niewygodne. Istnieją jednak pewne proste zabiegi, które mogą pomóc. Jeśli niepokoi Cię opuchnięta powieka, od razu umów się na wizytę u lekarza lub optometrysty.

Spuchnięte powieki mogą być również spowodowane infekcją bakteryjną lub wirusową. Niektóre z tych schorzeń można leczyć antybiotykami. Inną opcją jest zastosowanie sterydowych kropli do oczu, aby zatrzymać stan zapalny. Istnieje wiele naturalnych metod leczenia, które mogą pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego.

Jedną z najczęstszych przyczyn opuchniętych powiek jest cellulitis, bakteryjna infekcja dolnych warstw skóry. Istnieją dwa rodzaje cellulitis: cellulitis oczodołowy i preseptal cellulitis. Preseptal cellulitis wpływa na powiekę i otaczającą ją skórę, i zazwyczaj powoduje zaczerwienienie i ból. Zwykle dotyka tylko jednego oka.

Leczenie

Pierwszym krokiem w leczeniu opuchniętej powieki jest określenie, co ją powoduje. Obrzęk powieki jest częstym objawem zatrzymania płynów, czyli obrzęku. To zatrzymanie płynów może być spowodowane przez warunki medyczne lub uogólnione reakcje alergiczne, i może mieć poważny wpływ na wygląd twarzy. Na szczęście istnieje wiele dostępnych opcji leczenia.

Objawy obrzęku oka mogą obejmować zmiany w widzeniu lub wydzielinę z oka. Inne objawy to swędzenie, ból lub stan zapalny. U niektórych osób występuje również gorączka lub duszności. Jeśli zauważysz te objawy, skontaktuj się z lekarzem, aby otrzymać diagnozę i leczenie.

Jeśli opuchnięta powieka jest spowodowana infekcją, należy jak najszybciej zażyć antybiotykowe krople do oczu. Mogą one pomóc złagodzić objawy, a także poluzować ewentualną skorupę na rzęsach. Zastosowanie chłodnego kompresu może również pomóc w zmniejszeniu obrzęku. Możesz również zastosować krem nawilżający, aby złagodzić podrażnienie.

Zapobieganie

Obrzęk powiek i zapalenie powiek to oba ważne problemy. Warunki te wpływają zarówno na krótko- i długoterminowe zdrowie oka i otaczających go tkanek. Powieki składają się z najcieńszych warstw skóry w organizmie i zawierają najbardziej kruche włókna kolagenowe. To sprawia, że są niezwykle podatne na obrzęki i stany zapalne. Istnieje jednak szereg sposobów, aby zapobiec lub zminimalizować obrzęk i stan zapalny powiek.

Jedną z najskuteczniejszych metod zmniejszania obrzęku powiek jest przykładanie na nie gorących kompresów. Okłady te bardzo skutecznie zmniejszają obrzęk i zaczerwienienie. Jednak gorące okłady nie są skuteczne u wszystkich pacjentów z powiekami. Jeśli są stosowane często, mogą powodować szereg skutków ubocznych, w tym podrażnienie oczu, niewyraźne widzenie, a nawet zaćmę.

Oprócz stosowania miejscowego, w celu zmniejszenia lub zapobiegania obrzękowi powiek można stosować preparaty farmaceutyczne. Zabiegi te zazwyczaj polegają na podaniu niewielkiej ilości środka osmotycznie czynnego lub środka obkurczającego naczynia krwionośne bezpośrednio na powierzchnię oka. Leki takie mogą być stosowane w przypadku ostrego lub przewlekłego obrzęku powiek.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *