Co robić, gdy boli ucho – lekarz odpowiada

Co robić, gdy boli ucho - lekarz odpowiada

Jest wiele rzeczy, których możesz spróbować, aby pomóc złagodzić ból w uchu. Odpoczynek i zastosowanie okładów z ciepła lub lodu może sprawić, że dyskomfort zniknie. Jeśli nie jesteś pewien przyczyny bólu, odwiedź lekarza w celu postawienia właściwej diagnozy i podjęcia leczenia.

Spanie na zainfekowanym uchu pomaga odprowadzić infekcję

Jeśli masz infekcję ucha, jedną z najważniejszych rzeczy do zrobienia jest uniesienie zainfekowanego ucha. To złagodzi ból i zachęci do drenażu infekcji. Pomocne jest również spanie na boku, aby nacisk na zainfekowane ucho był mniejszy.

Jeśli infekcja jest spowodowana przez wirus, prawdopodobnie ustąpi ona sama. Jeśli jednak objawy nie ustępują, konieczna może być wizyta u lekarza w celu otrzymania zastrzyku lub leku przeciw nudnościom. Jeśli objawy nawracają, możliwe jest, że infekcja jest poważniejsza i może być spowodowana innym stanem, takim jak choroba Meniere’a. W tym przypadku płyn w uchu wewnętrznym gromadzi się i powoduje problemy z równowagą i słuchem.

Infekcja ucha może powodować duży dyskomfort i może negatywnie wpływać na sen. Idealna jest poduszka, która podpiera ucho. Powinna mieć grubość od czterech do pięciu cali. Jeśli śpisz na boku, wybierz poduszkę, która jest nieco wyższa niż plecy.

Podczas gdy spanie na plecach jest świetnym sposobem na złagodzenie bólu, jest to również trudne dla szyi i pleców. Może również prowadzić do nieprawidłowego ułożenia kręgosłupa, co może powodować ból i zły sen. Kobiety w ciąży nie powinny spać na plecach, ponieważ może to nasilić nacisk na ucho. Dlatego należy spać na boku, aby unieść zainfekowane ucho i wspomóc drenaż.

Pomimo tego, że infekcje ucha są rzadsze u dorosłych, mogą być bardziej dotkliwe. Niektóre osoby z osłabionym układem odpornościowym lub przewlekłymi chorobami skóry są bardziej podatne na infekcje ucha. U niektórych osób występuje również większe ryzyko rozwoju złośliwego zapalenia ucha zewnętrznego.

W niektórych rzadkich przypadkach, infekcje ucha nie ustępują pomimo podawania antybiotyków. W takim przypadku lekarz może zalecić inny antybiotyk lub zmienić jego dawkę. Jeśli infekcja nie ustępuje, lekarz może również zalecić umieszczenie małych rurek w kanale słuchowym, aby ułatwić odprowadzanie płynu. Dzieci z przewlekłymi infekcjami ucha mogą również wymagać operacji usunięcia zakażonego płynu z przewodu słuchowego.

Stosowanie lodu lub okładów cieplnych

Stosowanie lodu lub okładów cieplnych, gdy boli ucho, może pomóc zmniejszyć ból i stan zapalny. Ważne jest jednak, aby stosować odpowiedni rodzaj okładu cieplnego lub lodowego. Zimny okład powinien być owinięty barierą, aby nie był zbyt zimny i powinien być trzymany przez mniej niż 20 minut. Dobrym rozwiązaniem jest również domowej roboty okład z ciepła. Łatwo go zrobić, zwilżając ręcznik gorącą wodą i przykładając go do chorego miejsca na 20 minut. Możesz też stosować naprzemiennie ciepłe i zimne okłady.

Jeśli ucho jest zainfekowane, może być konieczne zastosowanie leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty. Leki te pomogą zmniejszyć ból i temperaturę, a także mogą obniżyć gorączkę. Jeśli ból nie ustępuje lub nasila się, konieczna może być konsultacja z lekarzem lub farmaceutą.

Innym skutecznym sposobem leczenia jest gorąca ściereczka lub okład z lodu. Zimna temperatura znieczuli ból, natomiast ciepło rozluźni mięśnie i zwiększy przepływ krwi. Te metody mogą pomóc złagodzić ból ucha, ale powinny być stosowane tylko w ostateczności.

Zwykłe przeziębienie może prowadzić do bólu ucha. Przeziębienie może powodować gromadzenie się płynu w uchu środkowym, w którym mogą rozwijać się bakterie. Nieleczone przeziębienie może przerodzić się w zakaźne zapalenie zatok, które powoduje zapalenie zatok i ból ucha. Stosowanie okładów z lodu lub ciepła na ucho może pomóc złagodzić część bólu i obrzęku oraz poprawić samopoczucie.

Infekcje ucha zazwyczaj ustępują same, ale niektóre wymagają podania antybiotyków. Na ogół ustępują one w ciągu dnia lub dwóch. Można również zastosować dostępny bez recepty środek przeciwbólowy. Jeśli jednak ból nie ustępuje, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Masowanie okolicy ucha może pomóc złagodzić ból. Należy jednak pamiętać, że ból może promieniować do szczęki, zębów i szyi. Masuj za uchem, stosując umiarkowany nacisk. W ten sam sposób można masować również szyję.

Udanie się do lekarza

Udanie się do lekarza w przypadku bólu ucha jest niezbędne, aby uniknąć dalszych komplikacji. Nieleczona infekcja ucha może prowadzić do utraty słuchu i zawrotów głowy. Jednak w przypadku szybkiego leczenia, infekcje te zazwyczaj ustępują samoistnie. Należy jednak pamiętać, że im dłużej będziesz zwlekał z wizytą u lekarza, tym gorsza będzie infekcja.

Najczęstszą przyczyną bólu ucha jest infekcja. Może być ona wynikiem przeziębienia lub infekcji zatok, może też być skutkiem perforacji bębenka. Inne potencjalne przyczyny bólu ucha to zmiany ciśnienia w otoczeniu lub ciało obce wewnątrz ucha.

Gdy bólowi ucha towarzyszą inne objawy, takie jak gorączka, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Nawet jeśli ból jest łagodny, winowajcą może być infekcja bakteryjna. Ten rodzaj infekcji jest zwykle powodowany przez bakterie, które mogą uszkodzić cienką skórę kanału słuchowego. Na szczęście zwykle ustępuje samoistnie w ciągu kilku dni, ale zawsze należy upewnić się, że uzyskano diagnozę lekarską.

Lekarz laryngolog może przeprowadzić dokładną ocenę i określić, czy ucho jest zainfekowane. W zależności od stopnia zaawansowania infekcji, lekarz może przepisać antybiotyki. Lekarz zazwyczaj przepisze krople zawierające antybiotyki. W niektórych przypadkach dziecko może wymagać operacji umieszczenia małych rurek w kanale słuchowym, aby ułatwić odpływ płynu.

Jeśli bólowi towarzyszą inne objawy, lekarz może wykonać badanie słuchu, aby ustalić, czy przyczyną bólu jest infekcja ucha. Jeśli ból ucha jest spowodowany zakażeniem ucha, mogą zostać przepisane antybiotyki w celu leczenia zakażenia.

Otrzymanie recepty

Gdy boli ucho, ważne jest, aby jak najszybciej odwiedzić lekarza. Objawy bólu ucha mogą być spowodowane przez wiele warunków, w tym infekcję lub przeziębienie. Chociaż samoopieka może złagodzić niektóre objawy, uzyskanie recepty jest najbezpieczniejszą opcją. Lekarz będzie mógł przepisać antybiotyki w razie potrzeby. Oprócz antybiotyków, lekarz może przepisać środki przeciwbólowe.

Wizyta u lekarza obejmuje zebranie szczegółowego wywiadu i przeprowadzenie badania fizycznego. Lekarz może również użyć otoskopu lub otomikroskopu do zbadania ucha. Lekarz może również użyć otoskopu pneumatycznego do wdmuchnięcia powietrza do ucha, aby sprawdzić, czy za błoną bębenkową znajduje się płyn. Dodatkowo, lekarz wykona test zwany tympanometrią, aby ocenić funkcjonowanie ucha środkowego. Podczas tego badania lekarz odnotuje również, czy występują jakiekolwiek zmiany w ciśnieniu ucha środkowego.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *