Bolące ucho – do jakiego lekarza się zgłosić?

Bolące ucho - do jakiego lekarza się zgłosić?

Istnieje kilka opcji leczenia bólu ucha. Możesz odwiedzić pediatrę, otolaryngologa lub pielęgniarkę. Te opcje nie wykluczają się wzajemnie. Mają one jednak pewne różnice i mogą utrudnić decyzję o wyborze tej właściwej.

Otolaryngolog

Jeśli masz bolesne ucho, powinieneś odwiedzić otolaryngologa w celu zdiagnozowania i leczenia tego stanu. Otolaryngolodzy specjalizują się w schorzeniach ucha, nosa i gardła, takich jak infekcje, zaburzenia słuchu, problemy z równowagą i szumy uszne. Mogą oni również diagnozować i leczyć ból ucha, który często jest wynikiem nagromadzenia się woskowiny w uchu, ciśnienia powietrza lub problemów z zatokami.

Jeśli podejrzewasz, że Twoje ucho jest zainfekowane, lekarz laryngolog może przepisać antybiotyki. Leki te są zwykle stosowane bezpośrednio do kanału słuchowego i mogą zmniejszyć obrzęk. Poważniejsza infekcja może wymagać zastosowania antybiotyku doustnego. Dodatkowo może zostać przepisany lek przeciwbólowy.

Ból w uchu zwykle nie wymaga pilnej pomocy medycznej, ale ważne jest, aby zgłosić się do lekarza, jeśli trwa dłużej niż jeden dzień. Jeśli bólowi towarzyszą inne objawy, takie jak gorączka lub wymioty, może to być symptom poważnej dolegliwości.

Otolaryngolog może również diagnozować i leczyć przewlekłe zatoki. Warunki te mogą zakłócać sposób oddychania przez nos i powodować utratę zmysłu węchu. Lekarz z tej dziedziny może zalecić leki lub nawet przeprowadzić operację endoskopową w celu oczyszczenia zatok.

Chociaż infekcje ucha mogą wystąpić w każdej grupie wiekowej, najczęściej występują u małych dzieci. U ponad połowy dzieci infekcja pojawia się w pewnym momencie przed osiągnięciem wieku szkolnego. Większość dzieci wyrasta z niej bez konieczności leczenia, ale w ciężkich przypadkach może być konieczna diagnoza specjalisty.

Otolaryngolog specjalizuje się w leczeniu chorób i zaburzeń ucha, gardła oraz innych struktur w obrębie twarzy, głowy i szyi. Lekarze ci są doskonale wyszkoleni do wykonywania operacji na tych delikatnych tkankach. Ze względu na swoją specjalizację, leczą wiele krytycznych i przewlekłych problemów dotyczących ucha, nosa i gardła.

Oprócz leczenia bólu spowodowanego infekcją ucha, otolaryngolog może również leczyć wszelkie infekcje w uchu. Antybiotyki i dostępne bez recepty środki przeciwbólowe mogą złagodzić ból związany z infekcją ucha, ale nie leczą podstawowego problemu.

Pediatra

Kiedy u Twojego dziecka pojawi się ból ucha, musisz umówić się na wizytę u pediatry. Wizyta u lekarza jest ważna, ponieważ dziecko może mieć infekcję ucha, która może być bardzo poważna. Na szczęście istnieje kilka różnych przyczyn bólu ucha, a Twój pediatra będzie mógł dokładnie określić, co jest przyczyną bólu Twojego dziecka. W międzyczasie możesz wypróbować kilka domowych sposobów, aby złagodzić dyskomfort dziecka.

Ból ucha jest jednym z najczęstszych powodów, dla których dzieci odwiedzają swojego pediatrę. Może być spowodowany przez wiele czynników, w tym ząbkowanie lub ból gardła. W niektórych przypadkach jest jednak wynikiem zablokowania przewodu Eustachiusza. W takich przypadkach antybiotyki zwykle nie są korzystne, więc Twoje dziecko będzie leczone objawowo. Ciepłe okłady i kontakt wzrokowy mogą pomóc zmniejszyć ból i dyskomfort.

U większości dzieci z bólem ucha nastąpi poprawa w ciągu kilku dni bez konieczności stosowania leczenia antybiotykami. Jeśli jednak ból nie ustąpi po trzech dniach, pediatra może zalecić antybiotyki w celu leczenia infekcji. Ta kuracja antybiotykowa zwykle trwa minimum 24 godziny, aby zadziałać, więc będziesz chciał poczekać kilka dni przed rozpoczęciem leku. Gdy już go rozpoczniesz, pamiętaj, by stosować go zgodnie z zaleceniami.

Najczęstszym powodem wizyty u pediatry z powodu bólu ucha jest infekcja ucha. Infekcja ucha, znana również jako ostre zapalenie ucha środkowego, to zakażenie ucha środkowego. Może dotknąć każde dziecko w każdym wieku. Jest to również powszechne dla dzieci, aby mieć nawracające infekcje ucha. W niektórych przypadkach płyn w uchu środkowym może utrzymywać się przez wiele miesięcy, nawet po ustąpieniu infekcji.

Dzieci z infekcją ucha powinny zacząć czuć się lepiej po dniu lub dwóch, ale pediatra może chcieć zobaczyć Państwa ponownie, aby upewnić się, że infekcja ustąpiła. Czasami płyn może pozostać w uchu środkowym nawet po podaniu antybiotyków. W takim przypadku dziecko może potrzebować rurki do odprowadzenia płynu.

Przynoszący ulgę w bólu obrus może również pomóc w uśmierzaniu bólu, dopóki nie zaczną działać leki przeciwbólowe. Niektóre dzieci wolą ciepłą ścierkę, ale upewnij się, że nie jest ona zbyt gorąca. Możesz również podnieść głowę dziecka, aby zmniejszyć nacisk. Pediatra może przepisać Ci krople do uszu łagodzące ból.

Wycieczka do pediatry może również pomóc w ustaleniu przyczyny bolesnego ucha dziecka. W większości przypadków jest to zwykła infekcja ucha spowodowana przez bakterie lub wirusy. Większość infekcji ucha ustępuje samoistnie w ciągu kilku dni. Jeśli jednak jest to infekcja bakteryjna, pediatra może przepisać antybiotyk w celu jej leczenia.

Pielęgniarka

Pielęgniarka może zaoferować różne zabiegi w celu leczenia bolesnego ucha. Zabiegi mogą obejmować specjalną maść lub krem, opatrunek lub knot z maścią, albo krople lub spray. W ciężkich przypadkach, lekarz może przepisać doustny antybiotyk. Jest on zazwyczaj podawany w połączeniu z kroplami do ucha.

Bolesne objawy ucha często wskazują na głębszy problem, taki jak pęknięta błona bębenkowa. Czasami jednak jest to zwykła choroba skóry, która wymaga interwencji lekarza. Jeśli zauważysz ból w uchu środkowym, może być on wynikiem infekcji ucha. Infekcja ucha w tej okolicy może być spowodowana wieloma różnymi rzeczami, w tym antybiotykami lub nadmierną eksploatacją.

Ciepłe okłady i ibuprofen mogą pomóc złagodzić ból. Ciepłe okłady nie powinny być jednak zbyt ciepłe, gdyż może to spowodować poparzenie skóry. Jeśli nie jesteś w stanie uzyskać ulgi w bólu ucha za pomocą ciepłego kompresu, możesz zażyć lek przeciwbólowy, taki jak acetaminofen lub ibuprofen. Nie bierz jednak aspiryny, ponieważ została ona powiązana z zespołem Reye’a, stanem, w którym dochodzi do obrzęku wątroby i mózgu. Nigdy też nie wkładaj do ucha patyczków higienicznych ani innych materiałów. W utrzymaniu ucha w czystości pomocny jest również ciepły ręcznik.

Gdy dziecko odczuwa ból ucha, ważne jest, aby jak najszybciej udać się do lekarza. Lekarz może przeprowadzić badanie fizyczne i wykonać badanie za pomocą oświetlonej rurki zwanej otoskopem. Lekarz może również posłuchać oddechu dziecka za pomocą stetoskopu.

Istnieją dwa rodzaje infekcji ucha, które mogą powodować ból i obrzęk błony bębenkowej. W zależności od ciężkości infekcji, mogą zostać przepisane antybiotyki, aby zwalczyć infekcję. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić leczenie domowe przed przepisaniem antybiotyków. Ponadto istnieje możliwość, że ból może być spowodowany przez ucho pływaka, które pojawia się, gdy ucho zostaje zamoczone i/lub podrażnione.

Po infekcji w uchu środkowym pozostaje płyn. Płyn ten może upośledzać słuch i powodować uczucie pełności. W niektórych przypadkach infekcja może spowodować ponowne zakażenie lub perforację błony bębenkowej. Inne rodzaje infekcji ucha zewnętrznego to ucho pływaka i przewlekłe ropne zapalenie ucha środkowego.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *