Co robić, gdy boli ucho – kilka porad

Co robić, gdy boli ucho - kilka porad

Jeśli doświadczasz bólu ucha, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby uzyskać ulgę. Po pierwsze, ważne jest, aby zrozumieć przyczynę bólu. Jeśli ból ucha jest spowodowany kapiącym do ucha potem, możesz mieć zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego. W takim przypadku należy zwrócić się do lekarza.

Zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego przyczyną bólu ucha

Jeśli odczuwasz ból ucha, może to być spowodowane zaburzeniami stawu skroniowo-żuchwowego (TMJ). TMJ znajduje się w pobliżu kanału słuchowego i ucha środkowego. Jego mięśnie są misternie połączone z uchem. Objawy tego zaburzenia mogą obejmować ból w uchu, swędzenie i problemy ze słuchem. Objawy TMJ mogą wystąpić zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.

Objawy zaburzenia TMJ mogą być łagodne do ciężkich. Ból może występować po jednej stronie lub po obu stronach. Pierwszym krokiem do leczenia tego schorzenia jest sprawdzenie przez lekarza, czy stawy szczękowe nie są uszkodzone lub zużyte. Jeśli stawy nie są w odpowiednim wyrównaniu, może to prowadzić do bólu ucha. Na szczęście istnieją sposoby leczenia zaburzeń TMJ.

Objawy TMJ mogą obejmować ból ucha, ból ucha, ból głowy, ból szczęki i ból szyi. Czasami ból może nawet występować po obu stronach twarzy w tym samym czasie. Stan ten może również powodować dzwonienie lub syczenie w uchu.

Istnieje kilka metod leczenia TMJ, w tym operacja. Niektóre zabiegi mogą nawet spowodować tymczasową ulgę w bólu. W niektórych przypadkach TMD może trwać przez długi czas. W niektórych przypadkach objawy mogą ustąpić same, ale inne mogą wymagać leczenia przewlekłego bólu TMJ.

Pot kapiący do ucha

Pot kapiący do ucha może być oznaką infekcji. Kanał słuchowy może się zatkać, gdy woda i pot nie są odprowadzane, a woskowina uszna może stwardnieć i zostać uwięziona. Stan ten często pogarsza się z czasem. Cierpiący na nią ludzie mogą odczuwać pełnię w uchu, uczucie pieczenia i wydzielinę z ucha.

Gruczoły potowe znajdują się na całym ciele i wydzielają pot i potliwość. Płyn ten jest często śmierdzący, ponieważ zawiera bakterie i tlen. Pot zawiera również łój, który jest mieszaniną wosku i tłuszczów, wytwarzaną na powierzchni skóry. Ponieważ ucho jest pokryte fałdami i nakładką, łatwo jest tym substancjom gromadzić się i wytwarzać zapach.

Leczenie nadtlenkiem wodoru

Nadtlenek wodoru jest płynem, który może leczyć infekcje ucha i nagromadzenie woskowiny. Jest bezpieczny dla wszystkich uszu i jest dostępny bez recepty. Może być stosowany do dotkniętego obszaru za pomocą kroplomierza. Aby uzyskać najwięcej korzyści z leczenia, używaj go codziennie na uszy. Podczas nakładania na uszy doświadczysz rozgrzewającego mrowienia.

Nadtlenek wodoru jest bezpieczny do stosowania w leczeniu bólu ucha, o ile przestrzegasz wskazówek na opakowaniu. Może on jednak powodować pewne skutki uboczne, w tym podrażnienie i ból. Może również uszkodzić błonę bębenkową i spowodować stan zwany zapaleniem wyrostka sutkowatego, który może prowadzić do częściowej lub całkowitej głuchoty.

Woskowina gromadzi się wewnątrz przewodu słuchowego i może powodować ból i dyskomfort. Zwykle jest ona wypychana z ucha przez dolną szczękę, ale jeśli ten naturalny proces oczyszczania zawodzi, może się ona gromadzić. Ostatecznie zbyt duża ilość woskowiny może odkładać się w przewodzie słuchowym, co prowadzi do powstawania cerumenu, który dotyka około 6% populacji ogólnej i 30% osób starszych. Nadtlenek wodoru jest doskonałym środkiem do usuwania nadmiaru woskowiny z przewodu słuchowego.

Krople do uszu z nadtlenkiem wodoru można kupić bez recepty lub przepisać przez licencjonowanego audiologa. Krople zawierają roztwór 1 do 1 nadtlenku wodoru w wodzie. Wystarczy zaaplikować je do ucha za pomocą kroplomierza. Innym rozwiązaniem, które może działać równie dobrze, jest ocet lub alkohol spożywczy.

Pomimo wielu zastosowań, nadtlenek wodoru jest bezpieczny tylko wtedy, gdy jest stosowany w odpowiednim stężeniu i z odpowiednią częstotliwością. Nieprawidłowe zastosowanie może spowodować oparzenia lub zapalenie ucha i przysporzyć więcej problemów.

Dostępne bez recepty leki przeciwbólowe

Dostępne bez recepty leki przeciwbólowe na infekcje ucha powinny być stosowane z ostrożnością. Chociaż aspiryna i ibuprofen mogą łagodzić ból, zostały powiązane z niebezpieczną chorobą zwaną zespołem Reye’a. Najskuteczniejszym lekiem na ból ucha jest acetaminofen.

CDC zaleca stosowanie dostępnych bez recepty środków przeciwbólowych w leczeniu łagodnego do umiarkowanego bólu ucha i zapalenia. Należą do nich ibuprofen i acetaminofen. Leki OTC należy przyjmować tylko za radą pracownika służby zdrowia, jeśli ból nie ustępuje lub trwa dłużej niż dwa lub trzy dni.

Leki przeciwbólowe OTC na ból ucha i zatok powinny być stosowane zgodnie z zaleceniami. Stosowanie aerozolu do nosa z oksymetazoliną (Afrin) może być skuteczne, ale należy skonsultować się z lekarzem, jeśli objawy nie ustąpią lub nasilą się po trzech dniach. Spray do nosa z wodą słoną to kolejna opcja leczenia. Ból ucha, który pojawia się podczas pływania, można również leczyć za pomocą wysychających płynów eardrops. Są one dostępne w sklepach detalicznych i online.

Dostępne bez recepty leki przeciwbólowe do ucha mogą prowadzić do tymczasowej utraty słuchu lub szumów usznych, ale uszkodzenia są na ogół odwracalne po odstawieniu leków. Istnieje jednak kilka potencjalnych medycznych przyczyn przewlekłych szumów usznych, w tym rak i inne schorzenia.

Ucho pływaka, nagromadzenie woskowiny w uchu oraz infekcja ucha środkowego mogą również powodować ból ucha. Oprócz tych schorzeń, bóle uszu są również częstym objawem wielu chorób i często można je leczyć w domu. Domowe sposoby na ból ucha mogą obejmować ciepłe okłady i olejki eteryczne.

Skontrolowanie infekcji ucha przez lekarza

Jeśli odczuwasz ból ucha, może to być oznaka infekcji ucha. Jeśli bólowi towarzyszą zawroty głowy, trudności ze słyszeniem i uczucie pełności w uchu, powinieneś od razu udać się do lekarza. Postawienie diagnozy medycznej sprawi, że stan Twojego ucha nie pogorszy się. Nawet niewielka infekcja może przerodzić się w poważniejszy stan, jeśli nie podejmiesz natychmiastowego leczenia.

Najczęstszą przyczyną infekcji ucha jest zablokowanie przewodu słuchowego, który kontroluje ciśnienie w uchu środkowym. Kiedy przewód ten zostaje zablokowany, bakterie w uchu środkowym zostają uwięzione i powodują infekcję. W niektórych przypadkach infekcje ucha ustępują samoistnie. Jeśli jednak zignorujesz ból lub infekcję, może ona rozprzestrzenić się na inne części ciała. Możesz również zdecydować się na leczenie infekcji ucha w domu za pomocą dostępnych bez recepty kropli lub olejku z drzewa herbacianego.

Oprócz bólu ucha, inne objawy to gorączka i sztywny kark. Małe dzieci mogą również źle się zachowywać lub pociągać za uszy. Mogą być również niespokojne lub mieć problemy z zasypianiem. Jeśli Twoje dziecko skarży się na któryś z tych objawów, może potrzebować badania ucha, aby zdiagnozować chorobę podstawową.

Bakterie lub wirusy żyjące w uchu środkowym mogą powodować infekcje ucha. Infekcje te zwykle zaczynają się po infekcji dróg oddechowych. Bakterie z infekcji górnych dróg oddechowych przenoszą się następnie do ucha środkowego jako infekcja wtórna. Gdy tak się dzieje, płyn w uchu zaczyna gromadzić się za błoną bębenkową.

Chociaż infekcje ucha nie są tak częste u dorosłych jak u dzieci, są równie poważne. Mogą prowadzić do utraty słuchu, bólu i opuchlizny. Niektóre infekcje uszu mogą nawet powodować gromadzenie się płynu za błoną bębenkową, co może zaburzać zdolność słyszenia. Na szczęście większość przypadków ustępuje samoistnie z czasem. Jeśli jednak niepokoi Cię utrzymująca się infekcja, powinieneś udać się do lekarza.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *