Ból ucha od bólu gardła – czy może się przenosić?

Ból ucha od bólu gardła - czy może się przenosić?

Ból gardła jest częstym objawem przeziębienia lub grypy. Czasami może mu towarzyszyć ból ucha. Może to wskazywać na zapalenie migdałków lub infekcję ucha. Ból ucha może być również objawem mono, infekcji, która dotyka nastolatków, a którą zwykle wywołuje wirus Epsteina-Barr. Jest ona bardzo łatwo przenoszona przez ślinę, dlatego często nazywana jest „chorobą pocałunków”.

Postnasal drip

Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż kilka dni, należy zgłosić się do lekarza w celu postawienia właściwej diagnozy. Różne leki dostępne bez recepty i na receptę mogą pomóc w radzeniu sobie z infekcją wirusową. Lekarz może również przepisać lek stosowany w leczeniu alergii lub zapalenia zatok. Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż 10 dni, najlepiej udać się do specjalisty od uszu, nosa i gardła.

Kapanie z nosa i ból ucha mogą być oznaką poważniejszej choroby podstawowej. Lekarz może sprawdzić, czy nie doszło do zapalenia gardła lub wyściółki śluzówki, a także poszukać oznak zakażenia. Stan ten może być również związany z innymi problemami medycznymi, w tym alergią pokarmową.

Ucho klejowe

Jeśli Twoje dziecko cierpi z powodu bólu ucha klejowego, możesz mieć pewne obawy. Stan ten jest zwykle spowodowany infekcją błony bębenkowej lub ucha środkowego. Nazywa się to również zapaleniem ucha środkowego i często powoduje u dzieci uczucie rozdrażnienia i bólu. Dzieci z ostrym zapaleniem ucha środkowego mogą mieć również gorączkę i mogą potrzebować antybiotyków do leczenia infekcji. Chociaż nie ma lekarstwa na ucho klejowe, można je leczyć środkami przeciwbólowymi i antybiotykami. Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu lub laryngologa dziecka jest zalecana, jeśli stan ten trwa dłużej niż trzy miesiące. Jeśli po tym czasie infekcja nie ustępuje, dziecko otrzyma zalecenie wykonania badania słuchu.

Stan ten może być leczony antybiotykami i sterydami. W wielu przypadkach leki te mogą oczyścić ucho środkowe. U dzieci powyżej 8 roku życia zazwyczaj nie występuje ucho klejone. Po ustąpieniu dolegliwości, słuch wraca do normy. Jeśli jednak stan ten utrzymuje się, może doprowadzić do uszkodzenia ucha środkowego i ewentualnie do trwałej utraty słuchu.

Zapalenie migdałków

Ból gardła i ból ucha może być oznaką poważnego schorzenia. Dolegliwości te mogą być spowodowane różnymi warunkami, w tym infekcjami wirusowymi i bakteryjnymi. Ogólnie rzecz biorąc, zapalenie migdałków można leczyć antybiotykami. W ciężkich przypadkach, ropa może zbierać się wokół migdałka i powodować intensywny ból. Ból ten może promieniować do ucha i pogarszać się przy przełykaniu i otwieraniu ust. W takim przypadku konieczne może być zastosowanie antybiotyków i drenażu chirurgicznego.

Osoby cierpiące na zapalenie migdałków powinny jak najszybciej udać się do lekarza. Ważne jest, aby często myć ręce i zasłaniać usta podczas kaszlu lub kichania. Chociaż zapalenie migdałków jest zwykle częstsze u niemowląt niż u dorosłych, może wystąpić w każdej grupie wiekowej. Oprócz bólu i trudności w przełykaniu, infekcja może powodować obrzęk węzłów chłonnych i trudności w oddychaniu. Infekcja ta może również powodować gorączkę.

Mononukleoza

Mononukleoza jest wysoce zakaźną chorobą wywoływaną przez wirusa, który infekuje białe krwinki znane jako komórki B. Wirus ten przenosi się przede wszystkim poprzez bezpośredni kontakt z zakażoną śliną. Chociaż nie trzeba izolować osoby chorej na mononukleozę, należy podjąć środki ostrożności, aby uniknąć zarażenia się tą chorobą. Okres inkubacji tego wirusa wynosi od czterech do sześciu tygodni. Po zakażeniu będziesz miał gorączkę, ból gardła, powiększone węzły chłonne i zmęczenie. Może również wystąpić obrzęk śledziony.

Lekarz może zdiagnozować mono poprzez wykonanie pełnego badania fizycznego i posiewu z gardła, aby wykluczyć inne możliwe schorzenia. Może być również zlecone badanie krwi w celu potwierdzenia diagnozy. Badania te mogą sprawdzić obecność przeciwciał i nieprawidłowych białych krwinek, które aktywnie walczą z chorobą.

Objawy bólu gardła

Ból ucha spowodowany bólem gardła może być bardzo niekomfortowym doświadczeniem. Może być spowodowany przez różne przyczyny, w tym bakterie i wirusy. Niektóre z nich można leczyć w domu, podczas gdy inne wymagają pomocy medycznej. Najlepszym sposobem postępowania jest wizyta u lekarza, jeśli podejrzewasz, że cierpisz na infekcję gardła.

Do kilku przyczyn bólu gardła należą angina i zapalenie migdałków. Inną przyczyną jest powszechna infekcja wirusowa znana jako mono. Wirus Epsteina-Barr jest odpowiedzialny za tę dolegliwość, która zwykle trwa kilka tygodni. Zapalenie wywołane przez wirusa może rozprzestrzenić się na inne części ciała, w tym na ucho.

Leczenie infekcji ucha

Leczenie infekcji ucha po przeziębieniu lub bólu gardła zależy od rodzaju infekcji, oraz jej przyczyny. Ogólnie rzecz biorąc, infekcja ucha jest spowodowana płynem lub zakażeniem za błoną bębenkową, co z czasem może być szkodliwe dla ucha. Może również spowodować powstanie dziury w błonie bębenkowej, która się nie zagoi. Przewód eustachijny, który odprowadza płyn z ucha środkowego, może zostać zablokowany, co umożliwia gromadzenie się płynu i prowadzi do infekcji.

Antybiotyki są powszechnie przepisywane w celu leczenia infekcji wywołanych przez bakterie i grzyby. Działają one najlepiej, gdy są skierowane przeciwko bakteriom, ale nie są skuteczne w przypadku wirusów. Ponadto, nadużywanie antybiotyków może prowadzić do rozwoju oporności organizmu na antybiotyki.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *