Zapalenie trzeciej powieki u psa – leczenie

Zapalenie trzeciej powieki u psa - leczenie

Leczenie zapalenia trzeciej powieki u psów składa się zazwyczaj z kilku etapów. Pierwszym krokiem jest badanie lekarskie, które określi stopień zaawansowania problemu. Dalsze badania mogą być potrzebne do określenia źródła zapalenia, którym może być guz, grzyb lub bakterie. Jeśli stan jest wynikiem wypadniętego gruczołu, można wykonać zabieg chirurgiczny repozycjonowania gruczołów.

Prezentowana treść powstała dzięki współpracy z beautypub.pl

Benadryl leczenie zapalenia trzeciej powieki u psa

Zapalenie trzeciej powieki w ujęciu weterynaryjnym to stan zapalny części powieki. Może on wystąpić z wielu różnych powodów. Niektóre z tych powodów obejmują alergie, wady oczu, a nawet infekcje. Te warunki mogą być bolesne i wymagają opieki weterynaryjnej.

Stan ten, znany również jako blepharitis, jest stanem zapalnym oka i tkanki wokół niego. Ten stan zapalny może wpływać na wizję psa, sprawić, że będzie on łzawił, i spowodować wyładowanie. W zależności od ciężkości stanu, może mieć wpływ na jedno lub oba oczy. Objawy mogą obejmować zaczerwienienie, wydzielina i swędzenie wokół oka. Może temu towarzyszyć również kaszel i kichanie.

Choć może się to wydawać błahym problemem, opuchlizna oka może być bezobjawową oznaką czegoś poważniejszego. Twój pies powinien zostać zbadany przez weterynarza, aby upewnić się, że nie cierpi na infekcję lub guz. Jeśli stan ten jest spowodowany alergią, leki przeciwhistaminowe mogą pomóc w zmniejszeniu obrzęku. Zanim jednak podasz psu leki przeciwhistaminowe, porozmawiaj z nim o skutkach ubocznych.

Benadryl leczenie zapalenia trzeciej powieki u psa występuje w postaci kremu lub płynu. Jest on na ogół bardziej skuteczny niż tabletki. Może jednak wywoływać senność, dlatego nie zaleca się codziennego podawania go psu. Jeśli podejrzewasz, że Twój pies cierpi na alergię na Benadryl, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

Benadryl może być stosowany w leczeniu alergii i użądleń owadów. Dawkowanie dla psów różni się w zależności od wielkości ich ciała. Zazwyczaj psy potrzebują jednego miligrama na funt masy ciała. Jednak psom, które mają mniej niż 12 funtów, można podać pół lub całą tabletkę.

Lekarz weterynarii powinien być w stanie zdiagnozować, czy Twój pies ma alergiczne zapalenie spojówek. Objawy tego schorzenia to zaczerwienienie, wydzielina i pocieranie oczu. W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie sterydowych leków do oczu. Lekarz weterynarii będzie mógł udzielić bardziej szczegółowych informacji na temat objawów i sposobu leczenia różowego oka u psa.

Benadryl to powszechnie stosowany lek przeciwhistaminowy dla psów. Ten lek pomaga zmniejszyć wiele reakcji alergicznych u psów, w tym kichanie, łzawienie oczu, bóle głowy i swędzenie. Weterynarz może przepisać antybiotyki, jak również, jeśli to konieczne. Jeśli problem jest poważny, pies może potrzebować wizyty u dermatologa.

Przed podaniem leku Benadryl na zapalenie trzeciej powieki u psa, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii. Jeśli dolegliwości nie ustąpią, można spróbować przemyć oczy letnią wodą i odczekać kilka godzin. Jeśli zaczerwienienie nie ustępuje, należy jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii.

Jeśli Twój pies cierpi na alergie pokarmowe, możesz rozważyć zmianę diety zwierzęcia, aby wykluczyć alergen pokarmowy. W niektórych przypadkach można leczyć stan oczu psa za pomocą środków domowych. Pomocna może okazać się herbata rumiankowa. Stosowanie jej na waciku może poprawić samopoczucie i zmniejszyć nasilenie dolegliwości.

Chirurgiczne leczenie repozycji gruczołów wypadniętych

Chirurgiczna repozycja gruczołu jest jedną z opcji w przypadku wypadniętych gruczołów trzeciej powieki u psów. Procedura ta jest często preferowana nad lekami. Podczas tego zabiegu gruczoł jest usuwany, a następnie zaszywany z powrotem na miejsce. Jest to szybka i bezbolesna procedura. Zwierzę zazwyczaj może wrócić do domu tego samego dnia. Po zabiegu może pojawić się obrzęk i zaczerwienienie, ale ustąpi w ciągu kilku dni. W rzadkich przypadkach możliwy jest nawrót gruczołu, ale jest to zwykle rzadsze u niektórych ras psów i u starszych psów.

Istnieje kilka technik chirurgicznych umożliwiających repozycję gruczołu. Wśród nich można wymienić technikę zakotwiczenia na brzegu oczodołu, zakotwiczenia w twardówce oraz metodę kieszonkową. Wszystkie te techniki wykorzystują szwy w celu zakotwiczenia gruczołu do obręczy oczodołu i tkanek okołogałkowych. Do zakotwiczenia gruczołu na brzegu oczodołu stosuje się niewchłanialny szew. Technika ta zapobiega urazom rogówki.

Wypadnięcie gruczołów trzeciej powieki jest spowodowane osłabieniem tkanek. Gruczoł łzowy normalnie żyje poza zasięgiem wzroku u podstawy trzeciej powieki, głęboko w kąciku oka. Jednakże, jeśli tkanki powieki są słabe, gruczoł może się podnieść, odsłaniając się i powodując nieatrakcyjny wygląd. Chociaż stan ten nie jest bolesny, odsłonięty gruczoł może ulec zapaleniu i wysuszeniu, a w rzadkich przypadkach może krwawić.

Chociaż wypadnięty gruczoł może być nieszkodliwy u młodych psów, u starszych stan ten może prowadzić do zespołu suchego oka. Gruczoł ten odpowiada za ponad jedną trzecią łez w oku i jego usunięcie może spowodować zespół suchego oka. Istnieje wiele ras, które są genetycznie predysponowane do wystąpienia zespołu suchego oka.

W większości przypadków wypadnięte gruczoły wracają do normalnej funkcji po chirurgicznej repozycji. Jednak w przypadku przewlekłych lub ciężkich przypadków gruczoł może zostać usunięty. Ten zabieg chirurgiczny wiąże się z pewnym ryzykiem, a u psa może wystąpić suchość oka lub inne powikłania, ale ogólny wynik jest zazwyczaj pomyślny.

Oprócz chirurgicznego zabiegu repozycji, dostępne są inne rodzaje leczenia. Jeden popularny rodzaj leczenia obejmuje chirurgiczne usunięcie gruczołu trzeciej powieki. Zabieg ten jest powszechnie wykonywany w przypadku suchego oka u psów, ale może powodować problemy w późniejszym okresie życia psa. Ponadto, gruczoł ten produkuje 30% łez wodnych, więc niewystarczająca produkcja tych łez będzie prowadzić do zapalenia spojówek i suchego oka. Wypadnięte gruczoły mogą również prowadzić do owrzodzeń rogówki, infekcji rogówki i bliznowacenia rogówki.

Inną opcją chirurgicznej repozycji wypadniętych gruczołów w trzecim oku jest tacking okołogałkowy. Operacja ta polega na ściągnięciu dolnej powieki. Następnie chirurg starannie zszywa trzecią powiekę z powrotem na miejsce. Po zabiegu chirurgicznym zwierzę będzie obserwowane przez kolejne dwa lata. W tym okresie nie zaobserwowano nawrotu choroby.

Domowe sposoby leczenia podrażnionej trzeciej powieki u psa

Trzecia powieka u psa, zwana również błoną nyktową, jest dodatkową warstwą tkanki spojówkowej. Zapewnia ona ochronę i pomaga w rozprowadzaniu filmu łzowego. U jej podstawy znajduje się również ważny gruczoł łzowy. Kilka powszechnych schorzeń tej powieki może dotyczyć młodych psów i ważne jest, aby skonsultować się z weterynarzem okulistą w celu postawienia właściwej diagnozy i leczenia.

Jeśli infekcja jest niewielka i nie ma wydzieliny, herbata rumiankowa jest dobrym domowym środkiem do leczenia podrażnionych powiek u psów. Możesz kupić herbatę rumiankową w każdym sklepie spożywczym i wlać kilka kropli do zainfekowanego oka. Zastosuj herbatę do dotkniętego oka przez pięć minut. Możesz powtarzać ten zabieg do trzech razy dziennie, aby utrzymać oko w czystości.

To remedium jest tymczasowe i nie będzie działać dla każdego psa. Należy pamiętać, że psy mogą rozwinąć suche oko, jeśli ich gruczoł trzeciej powieki jest wypadnięty. Jest to zwykle spowodowane zapaleniem gruczołu trzeciej powieki, co może prowadzić do zapalenia i bólu rogówki. Nieleczone oko może stać się podrażnione i może rozwinąć się w nim wrzód.

Lekarz weterynarii najprawdopodobniej wykona badanie oka, aby określić dokładną przyczynę zaczerwienienia. Jeśli przyczyną zapalenia jest poważny problem, lekarz weterynarii może przepisać antybiotyki lub inne środki na podrażnione powieki. Jeśli infekcja rozprzestrzeniła się na rogówkę, lekarz weterynarii może zalecić stosowanie kropli do oczu lub antybiotyków doustnych.

Zapalenie powiek u psów nazywane jest blepharitis i może prowadzić do problemów z widzeniem. Objawy blepharitis obejmują zaczerwienienie powiek i nadmierne drapanie. W niektórych przypadkach zapalenie powiek może również prowadzić do pojawienia się wydzieliny z oczu.

Oprócz odpowiedniej diety, właściciel zwierzęcia może również spróbować naturalnych produktów spożywczych dla zwierząt. Wiele z tych produktów jest niedrogich, a niektóre mogą nawet znajdować się we własnej kuchni. Chociaż mogą one nie być odpowiednie dla każdego zwierzaka, mogą być skuteczne. Poprawią zdrowie Twojego pupila i zmniejszą ilość wydzieliny z oczu.

Infekcje oczu u psów są powszechne, ale mogą prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. Jeśli zostaną wcześnie złapane, leczenie złagodzi dyskomfort i uratuje wzrok Twojego psa. Niektóre przypadki mogą wymagać leków na receptę lub operacji, a przyczynę może ustalić tylko lekarz weterynarii. W międzyczasie możesz skorzystać z wyżej wymienionych domowych sposobów na leczenie podrażnionej trzeciej powieki u psa.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *