Zapalenie powiek – leczenie

Golenie uszu przed operacją plastyczną ucha - czy jest konieczne?

Jeśli doświadczasz zapalenia powiek, ważne jest, aby szukać leczenia tak szybko, jak to możliwe. Objawy tego stanu to zmiany w widzeniu, wydzielina z oka i ból. Może również wystąpić ból głowy, gorączka lub duszności. Stan ten jest spowodowany przez kilka czynników, w tym alergie i niedawne narażenie na alergeny. Może być również spowodowany przez niektóre leki, w tym inhibitory ACE, które są przepisywane w celu obniżenia ciśnienia krwi.

Symptomy

Jeśli doświadczasz pieczenia, swędzenia lub łupieżu na powiekach, prawdopodobnie masz zapalenie powiek. Stan ten może być wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej, albo możesz być wrażliwy na jakiś alergen. Opcje leczenia zależą od przyczyny zapalenia i mogą być długoterminowe lub tymczasowe. Jeśli zapalenie powoduje poważny dyskomfort, ważne jest, aby skonsultować się z chirurgiem.

Jedną z najczęstszych przyczyn zapalenia powiek jest infekcja bakteryjna w dolnych warstwach skóry. Cellulitis występuje, gdy infekcja rozprzestrzenia się na powieki i otaczającą je skórę. Dwa główne rodzaje cellulitis to zapalenie oczodołu i preseptal. Orbital cellulitis rozprzestrzenia się do kości oczodołu i może powodować oko, które wybrzusza się lub ból podczas poruszania oczami. Preseptal cellulitis jest podobny do orbitalnego cellulitisu, ale dotyka tylko jednego oka.

Leczenie zapalenia powiek różni się w zależności od podstawowej przyczyny. Lekarz może zastosować ciepły kompres, aby zmniejszyć stan zapalny i przepisać krople do oczu lub maści do leczenia. Antybiotyki mogą być również stosowane bezpośrednio do powieki, aby pomóc złagodzić objawy. Leki te mogą być w postaci kropli do oczu, maści, a nawet leków doustnych.

Zapalenie i zakażenie powiek może być spowodowane różnymi przyczynami, w tym wirusami, grzybami i bakteriami. Podczas gdy niektóre z tych infekcji można leczyć, inne są poważniejsze i wymagają pomocy medycznej. Gdy zauważysz czerwone lub opuchnięte powieki, najlepiej jak najszybciej udaj się do okulisty.

Jeśli są one spowodowane zakażeniem bakteryjnym, najczęstszym leczeniem są antybiotykowe krople do oczu. Zabiegi te pomagają usunąć objawy infekcji i mogą pomóc w poluzowaniu skorupy, która tworzy się na rzęsach. Inną opcją leczenia jest ciepły kompres, aby pomóc poluzować dodatkowy olej z gruczołów.

Przyczyny

Jeśli cierpisz na zapalenie powiek, powinieneś szukać pomocy medycznej. Może to być poważny problem, który może zakłócić Twoje codzienne życie. Istnieją jednak pewne sposoby na jego leczenie. Na przykład, jeśli masz alergie na oczy, możesz wziąć leki przeciwhistaminowe. Mogą one szybko złagodzić dyskomfort i stan zapalny.

Inną częstą przyczyną zapalenia powiek jest infekcja. Zakażenie może spowodować zapalenie powieki i spowodować czerwony i opuchnięty wygląd. Może również powodować łzawienie oczu i kruszenie rzęs. Może również powodować wrażliwość na światło. Chociaż zakażenie jest jedną z najczęstszych przyczyn zapalenia powiek, inne choroby oka mogą również przyczynić się do powstania zapalenia.

Aby leczyć zapalenie oka, lekarz przeprowadzi badanie fizykalne. Podczas niego lekarz sprawdzi, czy nie ma oznak infekcji i sprawdzi, czy nie ma grzybów, wirusów i bakterii. Jeśli zakażenie jest poważniejsze, może przepisać antybiotykowe krople do oczu lub lek doustny. Antybiotyki są zwykle stosowane na dotkniętą powiekę.

Inne przyczyny zapalenia powiek obejmują zakażenie rzęs, wszy rzęsowe, oraz skutki uboczne leków. Niezależnie od przyczyny, zapalenie powiek może być uciążliwe i zakłócać widzenie. W najcięższych przypadkach zapalenie może prowadzić do zapalenia spojówek lub innych schorzeń.

Choć objawy związane z zapaleniem powiek są na ogół nieszkodliwe, schorzeniu temu często towarzyszy swędzenie lub ból. Ciepły kompres może pomóc złagodzić objawy.

Opcje leczenia

Jeśli zauważysz, że Twoje powieki są czerwone lub opuchnięte, lekarz może zalecić stosowanie antybiotykowych kropli do oczu, aby oczyścić stan zapalny. Te krople pomogą powieki stać się wolne od skorupy i dodatkowego oleju, które mogą powodować stan zapalny. Dodatkowo, ciepły kompres może pomóc zmniejszyć podrażnienie.

Możesz doświadczyć zapalenia powiek jako objawu innego stanu, takiego jak zakażenie lub uraz. Inną częstą przyczyną jest alergia. Może to nastąpić poprzez bezpośredni kontakt z alergenem lub w wyniku ogólnoustrojowej reakcji alergicznej. Podczas gdy wiele osób z zapaleniem powiek ma łagodną formę reakcji alergicznej, cięższe przypadki mogą wymagać bardziej agresywnego leczenia.

Istnieje wiele opcji leczenia dostępnych w przypadku zapalenia powiek. Leczenie obejmuje kombinację leków, w tym antybiotyki, leki przeciwzapalne. Leki przeciwzapalne zwane immunomodulatorami mogą również pomóc w łagodzeniu stanu zapalnego. Blokując układ odpornościowy organizmu, leki te zapobiegają wytwarzaniu przez organizm substancji zapalnych.

Chalazion to czerwony guzek, który rozwija się w wewnętrznej krawędzi powieki. Często jest on bezbolesny i ustępuje samoistnie, choć może być oznaką poważnego stanu. Pacjenci z trądzikiem różowatym, przewlekłą chorobą skóry, która powoduje stan zapalny twarzy, są bardziej narażeni na rozwój gradówek. Zapalenie powieki może również skutkować wystąpieniem stygmatów.

W przypadku wystąpienia stanu zapalnego powiek należy zgłosić się do lekarza, aby upewnić się, że nie cierpimy na infekcję. Diagnoza pozwoli na leczenie problemu i zminimalizowanie niedogodności. U niektórych osób zapalenie powiek jest spowodowane inwazją bakterii lub innym schorzeniem skóry leżącym u podstaw.

Dieta w celu zmniejszenia stanu zapalnego

Istnieje kilka zmian w diecie, które możesz wprowadzić, aby zmniejszyć stan zapalny powiek. Jedną z nich jest spożywanie bardziej odżywczej diety. Jedzenie dużej ilości owoców i warzyw pomoże Ci utrzymać zdrowe powieki i poprawić wzrok. Zawierają one również antyoksydanty, które pomagają chronić oczy przed szkodliwym światłem.

Chociaż wiele osób uważa, że dieta ma niewielki wpływ na zapalenie powiek, istnieją dowody sugerujące, że to, co jesz, będzie miało wpływ. Wykazano, że kwasy tłuszczowe omega-3 są związane z mniejszym stanem zapalnym, a dieta może wpływać na chorobę suchego oka. Jeśli chcesz zachować zdrowe powieki, upewnij się, że spożywasz pokarmy o wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych omega-3.

Możesz leczyć blepharitis dietą, ale najpierw powinieneś skonsultować się z lekarzem, aby ustalić podstawową przyczynę problemu. Zapalenie brzegów powiek, znane również jako choroba brzegów powiek, jest spowodowane przez wiele czynników, w tym bakterie, alergie i choroby skóry. Nieleczone może powodować zapalenie powiek i prowadzić do utraty wzroku.

Opuchnięte powieki są nie tylko niewygodne i nieestetyczne, ale mogą również wpływać na Twoją produktywność w miejscu pracy. Nie tylko nie możesz skupić się na pracy, ale ciągła ciężkość może również sprawić, że będziesz czuł się mało energiczny. Możesz pomóc zmniejszyć opuchliznę, przykładając do powieki torebki z zieloną herbatą lub zimne paski ogórka. Jeśli opuchlizna utrzymuje się, być może cierpisz na podstawowy problem medyczny, taki jak alergie lub przewlekłe nadciśnienie oczne. W takim przypadku konieczna może być konsultacja z lekarzem w celu uzyskania recepty.

Kolejnym ważnym krokiem w kierunku zmniejszenia stanu zapalnego powiek jest picie większej ilości wody. Odwodnienie jest jedną z największych przyczyn stanów zapalnych w obrębie twarzy, w tym opuchlizny pod powieką. Powinieneś pić dużo wody w ciągu dnia, aby zapewnić, że twój organizm nie jest odwodniony. Lemoniada, woda kokosowa i maślanka to świetne przykłady napojów nawadniających, które możesz mieć pod ręką. Inne pokarmy bogate w wodę to ogórki, banany i inne owoce.

Soczewki kontaktowe, których należy unikać

Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, niezwykle ważne jest utrzymanie oczu w czystości. Jeśli nie będziesz ich regularnie przemywać, może dojść do infekcji bakteryjnej. Jeśli tak się stanie, musisz je jak najszybciej wymienić. Infekcja może być bardzo poważna i może spowodować trwałe blizny lub utratę wzroku.

Zakażenia powieki, spojówki i otaczającej skóry mogą powodować obrzęk powiek. W przypadku podejrzenia infekcji należy niezwłocznie udać się do lekarza i poprosić o leki na receptę. Osoby noszące soczewki kontaktowe mogą również doświadczyć obrzęku powiek z powodu niewłaściwej pielęgnacji soczewek kontaktowych. Jeśli zauważysz, że Twoje soczewki kontaktowe zostały zainfekowane, ważne jest, aby natychmiast je zdjąć i zdezynfekować. Należy również unikać spania z założonymi soczewkami kontaktowymi, ponieważ może to prowadzić do dalszych infekcji.

Podczas czyszczenia soczewek kontaktowych należy pamiętać o dokładnym umyciu rąk. Nigdy nie należy dotykać soczewek paznokciami, ponieważ może to prowadzić do zaostrzenia choroby. Ponadto, za każdym razem, gdy je wyjmujesz, powinieneś najpierw założyć właściwą soczewkę. Należy również zawsze trzymać parę jednorazowych soczewek kontaktowych w torebce, aby mieć do nich łatwy dostęp.

Użytkownicy soczewek kontaktowych często doświadczają swędzenia i zaczerwienienia oczu po długotrwałym noszeniu soczewek. Chociaż dyskomfort ten jest często spowodowany alergią, może wystąpić z wielu innych powodów. Kluczowe jest zidentyfikowanie źródła swędzenia, aby można było znaleźć rozwiązanie. Jeśli swędzeniu towarzyszy kichanie, prawdopodobnie jest ono spowodowane alergią.

Pomimo licznych zalet noszenia soczewek kontaktowych, są one również główną przyczyną infekcji oczu. Jeśli często nosisz soczewki kontaktowe, bardzo ważne jest przestrzeganie zasad ich pielęgnacji zalecanych przez optometrystę. Właściwa pielęgnacja soczewek nie tylko zmniejszy szanse na infekcję, ale również zminimalizuje ryzyko wystąpienia owrzodzeń rogówki. Powinieneś również regularnie wymieniać pojemnik na soczewki.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *