Odmrożenie nosa – jak dbać?

Odmrożenie nosa - jak dbać?

Istnieje kilka sposobów postępowania w przypadku odmrożenia nosa. Pierwszym krokiem jest rozpoznanie objawów odmrożenia i jego przyczyn. Po zdiagnozowaniu problemu, lekarz przeprowadzi dokładne badanie i będzie monitorował objawy. Jeśli odmrożenie jest poważne, on lub ona może zalecić zdjęcia rentgenowskie lub inne metody obrazowania.

Objawy

Jeśli narażasz się na działanie niskich temperatur, możesz być narażony na odmrożenie nosa. Chociaż zwykle nie jest to śmiertelne, ważne jest, aby uzyskać pomoc medyczną tak szybko, jak to możliwe. Leczenie odmrożeń obejmuje ogrzanie dotkniętego obszaru, podanie leków przeciwbólowych oraz kroplówki. W ciężkich przypadkach pracownik służby zdrowia może również podać leki zapobiegające tworzeniu się skrzepów, aby zwiększyć przepływ krwi do dotkniętego obszaru. Dotknięte miejsce wydaje się czarne i twarde. Mogą również pojawić się duże pęcherze, co jest oznaką śmierci tkanki.

Istnieją dwa główne rodzaje odmrożeń: powierzchowne i głębokie. Pierwszy rodzaj powoduje mrowienie, swędzenie i uczucie pieczenia. Skóra staje się biała i krucha, a po 24 godzinach od ekspozycji pojawiają się pęcherze. Głębokie odmrożenie powoduje, że dotknięte miejsce staje się twarde, woskowe i purpurowoczerwone.

Jeśli jesteś narażony na bardzo niskie temperatury, powinieneś nosić dodatkową odzież, a także unikać nadmiernej aktywności fizycznej. Ponadto, koniecznie noś ze sobą termometr, gdy jesteś na mrozie. Powinieneś również natychmiast zmienić mokre ubranie i uważać na oznaki odmrożeń.

Jeśli podejrzewasz, że doznałeś odmrożenia, ważne jest, abyś natychmiast udał się do lekarza. Lekarz może zdiagnozować ten stan, badając miejsce i pytając, jak długo byłeś wystawiony na działanie niskich temperatur. Następnie może on monitorować objawy w czasie. W ciężkich przypadkach lekarz może zasugerować wykonanie zdjęcia rentgenowskiego lub innej techniki obrazowania w celu dokładnego określenia stopnia odmrożenia.

W większości przypadków odmrożenie nosa jest tymczasowe i ustępuje samoistnie w ciągu kilku tygodni lub miesięcy. Zdarzają się jednak przypadki, gdy dotknięte odmrożeniem miejsce wymaga operacji usunięcia martwej tkanki. Twój lekarz może pomóc Ci określić dokładny zakres uszkodzenia i dać Ci receptę na leki przeciwbólowe.

Leczenie

Pierwszym krokiem w leczeniu odmrożenia nosa jest zwrócenie się o pomoc medyczną. Dostawca opieki zdrowotnej zbada obszar, aby określić, czy jest to odmrożenie i zapyta o wszelkie inne warunki zdrowotne, które mogą być przyczyną tego stanu. Mogą również wykonać testy, aby określić, jak poważne jest uszkodzenie. Jeśli uraz jest poważny, należy niezwłocznie zwrócić się o pomoc medyczną w nagłych wypadkach.

Jeśli odmrożenie jest głębokie, leczenie będzie polegało na ponownym ogrzaniu obszaru i zastosowaniu płynów dożylnych. Lekarz może również podać do tego obszaru leki trombolityczne. Leki te poprawią przepływ krwi do odmrożonego obszaru i pobudzą gojenie. Pomogą one również zapobiec zakażeniu. W niektórych ciężkich przypadkach może być konieczna operacja w celu usunięcia uszkodzonego obszaru.

Ważna jest wczesna operacja. Jeśli obszar ten zostanie szybko wyleczony, osoba dotknięta chorobą może uniknąć operacji. Mimo że stan z reguły poprawia się w ciągu kilku tygodni, w najgorszych przypadkach konieczna może być operacja. Ten rodzaj zabiegu nazywany jest debridementem. Jeśli kończyna pozostanie nieleczona, może to prowadzić do długotrwałych konsekwencji.

Jak tylko zauważysz objawy odmrożenia, udaj się do lekarza. Lekarz może zdiagnozować ten stan, oglądając dotknięte miejsce i pytając Cię o to, jak długo przebywałeś w zimnej pogodzie. Może być również konieczne wykonanie zdjęcia rentgenowskiego lub innej metody obrazowania w celu określenia zakresu uszkodzeń.

Jeśli obszar jest zbyt zimny, należy zastosować ciepłe, wilgotne bandaże. Zastosowanie dostępnych bez recepty środków przeciwbólowych również pomoże rozmrozić to miejsce. Utrzymywanie obszaru w cieple może również pomóc w uzupełnieniu utraconych płynów. Jeśli odmrożenie jest poważne, lekarz może przepisać antybiotyki i maści miejscowe. Unikaj ponownego zamrażania uszkodzonej tkanki, ponieważ może to pogorszyć sytuację.

Ważne jest, aby zrozumieć objawy i sposób leczenia odmrożenia nosa. W pierwszym etapie dochodzi do zamarznięcia tkanek i tkanek otaczających. Może to prowadzić do hipotermii, czyli stanu zagrożenia medycznego. Jeśli zauważysz jakiekolwiek objawy, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

Profilaktyka

We wczesnym stadium odmrożenie jest powierzchownym urazem skóry, przez co wydaje się ona blada lub niebieska. Może powodować drętwienie i ból w odsłoniętych miejscach. Osoba może również doświadczyć obrzęku w dotkniętym miejscu. Pomimo objawów, tkanki pod skórą są nadal nienaruszone, dlatego należy jak najszybciej zwrócić się do lekarza.

Po pierwsze, należy leczyć odmrożenia. Jest to najwcześniejszy objaw ostrzegawczy odmrożenia. Może powodować ból i kłucie, a także może być śmiertelne. Nieleczona odmrożnica szybko przechodzi w odmrożenie. Istnieją jednak sposoby, aby zapobiec odmrożeniom i zminimalizować ich szkodliwe skutki.

Organizm reaguje na niskie temperatury zwężeniem naczyń krwionośnych. Przepływ krwi do kończyn jest zmniejszony, aby przepływ krwi mógł być skierowany do ważnych dla życia organów. Ten brak dopływu krwi może uszkodzić tkanki i skutkować drętwieniem na całe życie. Na odmrożenia szczególnie narażone są osoby z zaburzeniami krążenia i cukrzycą.

Jeśli odmrożenie jest poważne, środki rozrzedzające krew i aspiryna mogą pomóc przywrócić przepływ krwi. Tlenoterapia hiperbaryczna jest również badana jako metoda leczenia skrajnych przypadków. Tlenoterapia hiperbaryczna polega na podawaniu 100% tlenu w kontrolowanym środowisku. W niektórych ciężkich przypadkach może być wymagana operacja w celu usunięcia dotkniętego obszaru. Celem jest zapobieganie infekcji i rozprzestrzenianiu się odmrożonego miejsca na inne części ciała.

Objawy odmrożeń mogą obejmować ból, zaczerwienienie, kłucie, pieczenie, pulsowanie i kłucie oraz drętwienie. Dotknięte miejsce będzie czarne i twarde i może być otoczone dużymi pęcherzami. Jeśli poczujesz którykolwiek z tych objawów, natychmiast udaj się do lekarza.

W przypadku, gdy Twoje dziecko jest narażone na ekstremalne zimno, ważne jest, aby chronić dotknięte miejsce czapką lub kocem. Jeśli dziecko ma więcej niż dwa lata, zaleca się również, aby obszar ten był przykryty i podniesiony. Dziecko może również czuć się zdrętwiałe i wrażliwe na zimno, dlatego ważne jest, aby zapewnić mu ciepło.

Chociaż kuszące jest pocieranie odmrożonego miejsca, może to prowadzić do większych szkód. Używanie lamp grzewczych lub poduszek grzewczych również nie jest wskazane, ponieważ mogą one spowodować oparzenia.

Środki ostrożności

Niezależnie od tego, czy jesteś w domu, czy w podróży, jest kilka ważnych rzeczy, które powinieneś zrobić, aby zapobiec odmrożeniu nosa. Pierwszym krokiem jest jak najszybsze zwrócenie się o pomoc medyczną. Pracownik służby zdrowia oceni powagę odmrożenia i będzie mógł określić, jakie leczenie jest potrzebne. Należy również uważnie obserwować dotknięte miejsce.

Skóra stanie się bledsza lub nawet niebieska, a na jej powierzchni mogą tworzyć się kryształki lodu. Dotknięte miejsce może być również ciepłe i trudne do dotknięcia. Może również wystąpić obrzęk skóry. Jest to oznaka, że tkanka skórna jest uszkodzona, mimo że tkanki znajdujące się pod nią są nienaruszone. Ponieważ uszkodzenie następuje szybko, należy jak najszybciej zwrócić się do lekarza.

Gdy temperatura spada, organizm reaguje zwężeniem naczyń krwionośnych. Zmniejsza to przepływ krwi do kończyn, aby zwiększyć przepływ krwi do ważnych organów. W międzyczasie dotknięte tkanki tracą tlen i stają się bolesne. W końcu tkanka obumiera.

Jeśli odmrożenie jest poważne, należy koniecznie udać się na pogotowie w celu leczenia. Lekarz zbada dotknięte miejsce i sprawdzi funkcje życiowe. Zapyta również o okoliczności, które doprowadziły do tego stanu. Lekarz prawdopodobnie zaleci doprowadzenie dotkniętego obszaru do ciepłego otoczenia. Jeśli odmrożenie jest poważne, może być konieczne poddanie się operacji usunięcia martwej skóry.

Ludzie powinni nosić odpowiednią odzież, aby uniknąć odmrożenia nosa. Ważne jest również, aby pić dużo płynów. Nawet jeśli masz odzież ochronną, będziesz tracić wodę przez pot i oddychanie. Maska na twarz jest niezbędnym elementem zapobiegającym odmrożeniu nosa.

Jak w przypadku każdego urazu spowodowanego zimną pogodą, odmrożenie może skutkować zaczerwienieniem miejsca. W niektórych przypadkach skóra może stać się twarda i bolesna. W ciężkich przypadkach, dotknięte miejsce może puchnąć i tworzyć pęcherze.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *