Jak wyleczyć nadgryzione ucho

Jak wyleczyć nadgryzione ucho

Jeśli chodzi o leczenie nadgryzionego ucha, opcje leczenia mogą być dość szerokie. Na szczęście istnieje wiele różnych alternatyw dla mikrochirurgii, a wszystkie one obejmują użycie szwów. W tym artykule omówimy różne sposoby leczenia, proces diagnozowania i jak długo może trwać czas rekonwalescencji.

Opcje leczenia

Jeśli uważasz, że masz przegryzione ucho, powinieneś od razu udać się do lekarza. Lekarz może użyć sterylnej wody lub oleju mineralnego, aby zabić robaki i wypłukać ucho. Może również spróbować usunąć robaki za pomocą małych szczypiec. W większości przypadków nie będzie potrzebne znieczulenie ogólne. W rzeczywistości 86,4 procent przypadków pogryzionego ucha jest z powodzeniem usuwanych przy użyciu znieczulenia miejscowego.

W zależności od stopnia zaawansowania choroby, leczenie może obejmować operację. Twój lekarz określi, jakie są Twoje możliwości i czy potrzebujesz dalszego leczenia. Zimne okłady są często stosowane w celu złagodzenia obrzęku i zmniejszenia krwawienia. Powinny one być stosowane na dotkniętym obszarze przez 10 do 15 minut jednorazowo. Zimnego okładu nie należy przykładać bezpośrednio do skóry, ponieważ może to spowodować zasinienie i ból.

Antybiotyki mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka zakażenia. Lekarz może przepisać antybiotyki, jeśli zauważysz wysypkę lub ropę w tym miejscu. Pomocny może być również lek przeciwzapalny.

Alternatywy dla mikrochirurgii

Mikrochirurgia jest standardową metodą przywracania pogryzionego ucha, ale dostępne są techniki alternatywne. Techniki te mogą być wykonywane bez użycia mikrochirurgii i dają estetyczne rezultaty. Ponadto są mniej inwazyjne i chronią sąsiednie tkanki w przypadku niepowodzenia przeszczepu.

Mikrochirurgia została po raz pierwszy opisana w 1980 roku i od tego czasu okazała się skutecznym rozwiązaniem w leczeniu urazowej amputacji małżowiny usznej. Mikrochirurgia może z powodzeniem zrekonstruować ucho, choć istnieje kilka ograniczeń tej procedury. Ponieważ małżowina uszna jest unikalną strukturą, nie jest łatwo zrekonstruować brakujący fragment. Składa się ona z cienkiej błony pokrywającej ucho, niewielkiej ilości chrząstki i drobnych naczyń krwionośnych.

Operacje mikrochirurgiczne wymagają wyspecjalizowanego personelu medycznego. Wiele ośrodków na świecie nie wykonuje tej procedury.

Diagnoza

Badanie fizyczne ugryzionego ucha pomoże potwierdzić przyczynę obrzęku. Lekarz zbada obszar wokół rany i poszuka oznak choroby podstawowej. Niewielkie ugryzienie może wymagać jedynie szybkiego obejrzenia, aby sprawdzić, czy skóra została naruszona, natomiast głębsze ugryzienie będzie prawdopodobnie wymagało znieczulenia i blokady nerwów. Lekarz może również wykonać badania w celu określenia, czy doszło do uszkodzenia ścięgna.

Jeśli rana jest czysta, należy ją opatrzyć 1% roztworem jodyny powidonowej. Ważne jest, aby dokładnie oczyścić ranę, aby zmniejszyć szanse na zakażenie. Na ranę należy nałożyć sterylny opatrunek, aby zminimalizować ryzyko infekcji. Lekarz weterynarii przeprowadzi również badanie przedmiotowe, aby wykluczyć wszelkie ciała obce lub oznaki infekcji.

Ugryzione ucho może spowodować poważne obrażenia, jeśli ugryzienie jest wystarczająco duże. Zainfekowane ucho jest niebezpieczne i może wymagać interwencji chirurgicznej. Zakażenie będzie trudne do wyleczenia i może nawet doprowadzić do trwałego uszkodzenia.

Czas powrotu do zdrowia

Jeśli zostałeś ukąszony przez węża, ważne jest, aby jak najszybciej udać się do lekarza. Lekarz może pomóc w leczeniu ukąszenia i zminimalizować czas rekonwalescencji. W zależności od stopnia ukąszenia, lekarz może być zmuszony do zszycia rany, podania zastrzyku przeciwtężcowego i antybiotyków. W niektórych przypadkach może być nawet konieczna operacja. W każdym przypadku nie należy ignorować krwawienia ani próbować zakrywać rany ustami.

Lekarz weterynarii może wykonać aspirację igłową jako prosty, niedrogi zabieg. Polega on na wprowadzeniu cienkiej igły do zmienionego chorobowo miejsca i odsączeniu płynu. Lekarz weterynarii może również podać zastrzyk sterydowy w celu zmniejszenia obrzęku i zwalczania infekcji. Lekarz weterynarii może wykonać badanie kontrolne tydzień lub dwa po zabiegu. W niektórych przypadkach lekarz weterynarii może również umieścić klapkę na uchu, która umożliwia stały odpływ płynu. Drenaż jest rzadko konieczny, ale w niektórych przypadkach jest możliwy.

Przygryzione ucho jest często wynikiem wypadku lub oparzenia. Chociaż możliwe jest ponowne przyłączenie pogryzionej części, często kończy się ona czernieniem i musi zostać usunięta. Ucho musi się wtedy całkowicie zagoić, zanim chirurg będzie mógł przeprowadzić operację.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *