Jak niebezpieczne jest złamanie nosa z przemieszczeniem?

Jak niebezpieczne jest złamanie nosa z przemieszczeniem?

Istnieje kilka opcji leczenia przemieszczonego złamania nosa. Opcje te obejmują redukcję złamania oraz operację mającą na celu wyrównanie kości i zmianę kształtu nosa (rhinoplastyka). Jeśli doświadczasz przemieszczonego złamania nosa, skonsultuj się z lekarzem w celu postawienia diagnozy i ustalenia planu leczenia.

Ten artykuł został przygotowany we współpracy z beautyone.pl

Krwiak przegrody nosowej

Jeśli masz złamany nos i cierpisz z powodu krwiaka przegrody nosowej, ważne jest, aby natychmiast uzyskać pomoc medyczną. To powikłanie może prowadzić do poważnych komplikacji. Lekarz może wykonać zabieg polegający na odprowadzeniu krwi z nosa.

Nieleczony krwiak przegrody nosowej może się rozwijać, powodując stan zapalny przegrody. Stan ten może prowadzić do przewlekłych problemów z zatokami i trudności w oddychaniu. Może również powodować odchylenie przegrody. Nieleczona może prowadzić do powstania ropnia lub zapadnięcia się chrząstki w nosie.

Krwiak przegrody nosowej świadczy o złamaniu przegrody i wymaga pilnego drenażu. Chociaż złamanie nosa bez przemieszczenia może być leczone zachowawczo, to złamanie nosa z przemieszczeniem powinno być ocenione przez specjalistę medycznego pod kątem redukcji. Jeśli złamanie jest wystarczająco poważne, badanie krwi może być wskazane. Badania obrazowe, takie jak zdjęcia rentgenowskie, nie są pomocne w diagnostyce izolowanych urazów nosa, ale są konieczne w przypadku podejrzenia złamania żuchwy lub oczodołu.

W większości przypadków wykonanie redukcji złamania nie jest klinicznie konieczne. Można jednak bezpiecznie zaplanować ocenę kontrolną po ustąpieniu obrzęku i utrwaleniu się kości nosa. W niektórych przypadkach krwiaki przegrody mogą skutkować deformacją siodła, która wymaga operacji.

Jeśli podejrzewasz, że doznałeś złamania nosa, powinieneś natychmiast skonsultować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej lub pogotowiem ratunkowym. W przypadku przemieszczonego nosa tego typu powikłanie może spowodować, że płyn lub bakterie dostaną się do przestrzeni wokół mózgu i wywołają groźną infekcję zwaną zapaleniem opon mózgowych.

Złamanie przegrody nosowej

Jeśli podejrzewasz, że doznałeś złamania przegrody nosowej, powinieneś odwiedzić swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Lekarz przeprowadzi badanie przedmiotowe i zapyta o historię choroby. Może użyć podświetlanego instrumentu zwanego wziernikiem do badania przegrody nosowej w celu sprawdzenia, czy nie ma w niej blokad i krwiaków. Mogą również wykonać tomografię komputerową i zdjęcie rentgenowskie w celu wykrycia ewentualnych złamań kości twarzy.

Przemieszczone złamanie nosa może być bardzo bolesne. Jednakże, jest ono zazwyczaj uleczalne. Lekarz może wykonać zabieg zwany „redukcją” w celu ponownego ustawienia kości w nosie. Operacja może trwać od sześciu do 14 dni i wymaga znieczulenia. Przez kilka pierwszych dni po zabiegu pacjent będzie potrzebował szyny.

Jeśli dojdzie do złamania kości w nosie, istnieje ryzyko znacznej utraty krwi. W zależności od stopnia złamania może dojść do uszkodzenia tętnicy nosowej, co może wymagać embolizacji. Przemieszczony nos może również powodować epistaksję.

Po zidentyfikowaniu złamania pierwszym krokiem jest podjęcie decyzji, jakie postępowanie zostanie wykonane. Jeśli nie można go wyleczyć za pomocą zdjęcia rentgenowskiego, może być zalecony zabieg chirurgiczny. Leczenie chirurgiczne może w pewnych okolicznościach uratować życie, ale ważne jest również zrozumienie ryzyka.

Złamana kość nosowa to częsty uraz, który dotyczy szkieletu twarzy. Może wpływać na kosmetyczny wygląd nosa, jak również na jego funkcję. Należy od razu dokonać oceny, aby określić, czy złamanie jest poważne i czy należy szukać operacji. W ciężkich przypadkach pacjent może wymagać dodatkowych badań obrazowych.

Redukcja przemieszczonych złamań kości nosa

Redukcja przemieszczonych złamań kości nosa jest ważną procedurą korygującą ten typ złamania. Jest ona zazwyczaj wykonywana na sali operacyjnej, a nie na oddziale ratunkowym. Celem jest jak najszybsze zredukowanie złamania, aby zapobiec znacznej epistaksji, która może stanowić zagrożenie dla życia. Procedura obejmuje zwykle zastosowanie znieczulenia w miejscu złamania i popping kości z powrotem na miejsce. W celu złagodzenia niepokoju pacjenta można zastosować sedację.

Celem redukcji jest wyrównanie kości nosa i chrząstki w celu zmniejszenia obrzęku i bólu. Najlepiej, jeśli zabieg ten zostanie wykonany w ciągu 14 dni od złamania. Dostawca usług medycznych użyje wziernika do otwarcia nozdrzy i specjalnych instrumentów do wyrównania kości. Po zabiegu pacjent otrzyma leki przeciwbólowe i/lub znieczulenie miejscowe. Ból i dyskomfort ustępują zazwyczaj w ciągu jednego do dwóch tygodni.

Spośród wielu metod redukcji przemieszczonej kości nosa, ręczne wyrównanie jest uważane za najprostszą metodę. Jednak zastosowanie prostych instrumentów może radykalnie poprawić wyniki. Kleszcze Walshama i kleszcze Ascha to dwa powszechnie stosowane w tej procedurze urządzenia. Oba służą do redukcji uderzonych kości nosa i przesuniętej przegrody, chociaż mogą powodować urazy związane z miażdżeniem błony śluzowej i krwiaki.

Chociaż u dzieci rzadko dochodzi do złamań kości nosa, mogą one wystąpić. Kości nosa dziecka zbudowane są z chrząstki, a więc są mniej sztywne niż u osoby dorosłej. Dlatego badania radiograficzne mogą nie być tak dokładne jak u dorosłych.

Operacja wyrównania kości i zmiany kształtu nosa (rhinoplastyka)

Po operacji wyrównania kości i zmiany kształtu nosa należy wziąć około 3 dni wolnego od pracy i unikać kontaktu z nosem. Należy również unikać podnoszenia ciężarów lub innych czynności, które mogą wywierać nacisk na obszar operacji. Chirurg dostarczy Państwu leki przeciwbólowe oraz instrukcje dotyczące pielęgnacji nosa. Może również wystąpić obrzęk, który może utrzymywać się przez kilka tygodni. Powinien on stopniowo ustępować.

Istnieją dwa rodzaje zabiegów mających na celu urealnienie kości i ponowne wyprostowanie nosa. Otwarta operacja zmniejszenia ma na celu ponowne ukształtowanie chrząstki i kości w nosie, podczas gdy kontrolowana operacja osteotomii skupia się na przywróceniu struktury nosa do jego normalnej pozycji. Otwarta operacja zmniejszenia może również obejmować umieszczenie przegrody w linii środkowej.

Podczas zabiegu stosowane jest znieczulenie ogólne. Małe nacięcie jest wykonywane wewnątrz nozdrzy. Następnie chirurg usuwa kość i zmienia układ chrząstek. Skóra jest następnie zamykana nad nową, ponownie ukształtowaną kością. Nos może być owinięty w tymczasową szynę nosową, aby utrzymać nowy kształt przez kilka dni. Następnie chirurg może umieścić wewnątrz przegrody nosowej materiał uszczelniający, który ustabilizuje kość. Szczeliwo to zostanie usunięte po upływie około tygodnia.

Po zabiegu może wystąpić obrzęk lub zaczerwienienie nosa. Jest to normalne i w ciągu około roku nos przyzwyczai się do nowego kształtu. Jednak około 15% osób poddawanych jest operacji uzupełniającej lub rewizyjnej.

Dziecięce złamania nosa są trudniejsze do opanowania niż złamania nosa u dorosłych

Dziecięce złamania nosa są trudniejsze do opanowania, ponieważ mogą nie być łatwo wykryte. Może to prowadzić do opóźnienia leczenia, a to z kolei może skutkować gorszymi wynikami. Najważniejsze jest, aby szybko podjąć leczenie. Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko mogło doznać złamania nosa, powinieneś jak najszybciej skonsultować się z otolaryngologiem dziecięcym.

Postępowanie chirurgiczne w przypadku złamania nosa u dzieci zależy od podstawowej przyczyny złamania oraz od tego, jak ciężkie jest złamanie. W ciężkich przypadkach może być konieczna septorhinoplastyka. Operacja ta może przywrócić normalny wygląd nosa i naprawić nosowe drogi oddechowe. Leczenie chirurgiczne złamania nosa u dzieci jest bardziej złożone niż w przypadku złamania nosa u dorosłych.

Złamany nos może być niezwykle bolesny. Otolaryngolog może pomóc Twojemu dziecku w opanowaniu bólu i jak najszybszym powrocie do zdrowia. Są oni wysoko wykwalifikowani w zakresie urazów głowy i specjalizują się w leczeniu złamań nosa. Mogą wykorzystać najnowsze techniki chirurgiczne, aby skorygować złamany nos i uzyskać najlepsze rezultaty kosmetyczne. Ich duży zespół może zaoferować natychmiastową pomoc w nagłych przypadkach.

Oprócz otolaryngologicznego leczenia złamań nosa, Twój pediatra może zalecić dodatkowe procedury w celu skorygowania złamania. Do stabilizacji kości nosa prawdopodobnie zostanie użyta szyna. Jeśli nie jest to możliwe, pediatra może zaproponować zabieg chirurgiczny w celu naprawy kości nosa.

Po zakończeniu początkowego urazu i ustąpieniu obrzęku, należy umówić się na wizytę w celu oceny dziecka pod kątem zamkniętego zmniejszenia nosa. Celem tej operacji jest zapobieganie dalszym urazom i zminimalizowanie ryzyka wystąpienia martwicy niedokrwiennej lub nosa siodełkowego. Redukcja jest zwykle wykonywana w ciągu siedmiu do dziesięciu dni od pierwszego urazu.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *