Jak leczyć ŁZS? Zalecane preparaty

Jak leczyc LZS

ŁZS – czym jest łojotokowe zapalenie skóry głowy? Jakie są jego przyczyny i jak je leczyć? Odpowiadamy na te pytania.

Łojotokowe zapalenie skóry głowy to schorzenie o charakterze nawrotowym, które objawia się stanem zapalnym i tłustymi łuskami. Wyjaśniamy, jak je leczyć i jakie preparaty są zalecane przez dermatologów.

Czym jest ŁZS?

ŁZS, czyli łojotokowe zapalenie skóry głowy to choroba, która jest związana z nadmierną produkcją sebum przez gruczoły łojowe. Objawia się stanem zapalnym, który prowadzi do tego, że na skórze głowy powstają charakterystyczne łuski. Jest to zrogowaciały naskórek, który nadmiernie się łuszczy. Niestety choroba ta ma przewlekły, nawrotowy charakter. Może pojawić się w każdym wieku, jednak najczęściej występuje u mężczyzn w wieku dojrzewania. ŁZS często towarzyszy świąd, a drapanie skóry może prowadzić do infekcji. W wyniku stanu zapalnego dochodzi do uszkodzenia mieszków włosowych, co może skutkować wypadaniem włosów. Nasilona choroba może przenieść się na inne obszary głowy. To schorzenie, które wymaga terapii i odpowiedniej profilaktyki.

Łojotokowe zapalenie skóry głowy – przyczyny 

Główną przyczyną tego schorzenia jest nadmierne namnażanie się drożdżaków z gatunku Malassezia i wzmożona produkcja sebum przez gruczoły łojowe. Jednak objawy mogą się nasilić na skutek wielu innych czynników, takich jak:

  • zbyt mała ilość snu, zmęczenie;
  • długotrwały stres;
  • obniżona odporność;
  • zaburzenia hormonalne;
  • nadużywanie alkoholu;
  • nieprawidłowa higiena i pielęgnacja włosów;
  • przyjmowanie niektórych leków;
  • czynniki genetyczne;
  • zanieczyszczenie środowiska;
  • nieodpowiednio zbilansowana dieta;
  • zaburzenia odżywiania, takie jak anoreksja czy bulimia;
  • zakażenie wirusem HIV.

Leczenie ŁZS wymaga cierpliwości i nie jest łatwe. Poza tym choroba często powraca, dlatego trzeba pamiętać o działaniach profilaktycznych.

Łojotokowe zapalenie skóry głowy – leczenie

W leczeniu łojotokowego zapalenia skóry głowy ważną rolę odgrywa odpowiednio zbilansowana dieta, bogata w witaminy z grupy B, selen, cynk. Powinno się unikać cukrów prostych, alkoholu, wysokoprzetworzonej żywności i smażonych potraw. Stan zapalny zmniejsza spożywanie świeżych warzyw, które zawierają naturalne antyoksydanty. Jednak dieta powinna jedynie wspierać terapię farmakologiczną. Bardzo ważna jest konsultacja z lekarzem i odpowiednia diagnoza, bo istnieje kilka chorób skórnych z podobnymi objawami, jakie występują w przypadku łojotokowego zapalenia skóry.

Zalecane preparaty w leczeniu ŁZS

Gdy pojawia się łojotokowe zapalenie skóry głowy, należy rozpocząć leczenie dostosowane do przyczyny, stopnia nasilenia zmian i wieku pacjenta. Leczenie odbywa się miejscowo i ogólnie. Doustnie stosuje się antybiotyki, retinoidy i leki sterydowe. Miejscowo zalecane są kremy niwelujące stan zapalny.

Przynajmniej raz w tygodniu powinno się stosować szampon na łojotokowe zapalenie skóry głowy, który zawiera składniki o działaniu przeciwgrzybiczym i złuszczającym, takie jak siarka, selen, ketokonazol czy cyklopiroksolamina. W ciężkich przypadkach niezbędne jest zastosowanie itrakonazolu.

Kwas glikolowy w walce z ŁSZ

W leczeniu ŁZS pomocny jest kwas glikolowy. Jak stosować ten kwas? Jest on używany w różnym stężeniu, co pozwala dobrać terapię do potrzeb skóry. Im wyższe stężenie, tym głębsze ma on działanie na skórę. Najniższe występuje w kosmetykach do pielęgnacji domowej, które pozwalają złuszczyć warstwę rogową naskórka. Kwas glikolowy w stężeniu 20-35% jest stosowany w oczyszczających peelingach, zalecanych do przetłuszczających się skór. W gabinetach dermatologicznych stosuje się silne stężenie kwasu do zabiegów głęboko złuszczających. Kosmetyki z kwasem glikolowym do codziennej pielęgnacji, hamują nadmierny łojotok, dlatego są pomocne w walce z łojotokowym zapaleniem skóry.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *