Korekta otworu w uchu poprzez Ossiculoplastykę

Korekta otworu w uchu poprzez Ossiculoplastykę

Ossiculoplastyka lub otoplastyka jest skutecznym sposobem naprawy dziury w uchu. Zabieg polega na wykonaniu nacięć za uchem i wyrzeźbieniu lub ukształtowaniu chrząstki w celu skorygowania otworu. Po zabiegu, szwy są używane do zamknięcia nacięć i zagojenia obszaru. Po zabiegu pacjenci zazwyczaj noszą opatrunek przypominający kask, a w ciągu tygodnia mogą powrócić do normalnej aktywności.

otoplastyka

Podczas operacji plastycznej ucha można skorygować dziurę poprzez przycięcie chrząstki ucha lub wyrzeźbienie jej, aby była bardziej symetryczna. Chirurg użyje szwów, aby zabezpieczyć ponownie ukształtowaną chrząstkę. Po zabiegu pacjent otrzyma bandaże chroniące uszy, które powinny pozostać na miejscu przez kilka dni. Po tygodniu można powrócić do normalnej aktywności.

Po zabiegu dzieci są zwykle wypisywane tego samego dnia. Jednak silne nudności i wymioty mogą wymagać pozostania na noc. W takich przypadkach jeden z rodziców musi pozostać z dzieckiem w domu. Operacji ucha może towarzyszyć również ból, ale powinien on ustąpić samoistnie w ciągu kilku dni. Jeśli ból ucha jest bardzo silny, pomocne mogą okazać się leki przeciwbólowe.

Po zabiegu pacjenci powinni zachować szczególną ostrożność, aby uniknąć ocierania nacięć. Powinni również nosić luźne koszule z kołnierzykiem, aby zapobiec obrzękowi. Może być również konieczne noszenie opaski na głowę, aby zapobiec ciągnięciu uszu do przodu podczas snu. Po tygodniu szwy zostaną usunięte.

Podczas gdy większość pacjentów jest zadowolona z wyników operacji plastycznej uszu, procedura ta może stanowić ryzyko dla niektórych pacjentów. W niektórych przypadkach na uchu może powstać skrzep krwi, który może być trudny do usunięcia. W innych przypadkach, infekcja może rozwijać się w obrębie chrząstki i prowadzić do powstania tkanki bliznowatej. W takich przypadkach konieczne może być zastosowanie antybiotyków. Czasami konieczny jest zabieg chirurgiczny w celu odprowadzenia zakażonego obszaru.

Dzieci w wieku od 4 do 14 lat są najczęstszymi kandydatami do tego zabiegu. Wynika to z faktu, że w tym wieku uszy są już prawie w pełni rozwinięte, więc im wcześniej zostanie przeprowadzony zabieg, tym mniejsze jest ryzyko wyśmiania i dokuczenia. Jednak zabieg może być przeprowadzony również u osób dorosłych.

Chirurg zajmujący się otoplastyką wybierze technikę operacyjną na podstawie wieku pacjenta, wzrostu małżowiny usznej i życzeń pacjenta. Zabieg jest zwykle wykonywany w znieczuleniu ogólnym w ciągu pierwszych sześciu lat życia, aby wzrost nie przeszkadzał w przeprowadzeniu zabiegu. U starszych dzieci zabieg może być również wykonany w znieczuleniu miejscowym.

ossiculoplastyka

Podczas operacji plastycznej ucha, lekarz naprawi chrząstkę ucha poprzez nacięcia za uchem. Chirurg ukształtuje i wyrzeźbi chrząstkę, a następnie zabezpieczy ją szwami. Nacięcia będą przykryte bandażami przez kilka dni. Po około tygodniu można powrócić do normalnej aktywności. Operacja trwa około dwóch godzin. Po zabiegu uszy będą lekko opuchnięte. W tym okresie nie należy ich uciskać.

Podczas rekonwalescencji, Twoim głównym zmartwieniem będzie podtrzymywanie uszu. Otrzymasz bandaż i bawełniane opakowanie do noszenia przez pierwszy tydzień po zabiegu. Mogą Państwo również otrzymać krople do uszu. Po zdjęciu opatrunku należy unikać wydmuchiwania nosa i kichania z zamkniętymi ustami. Przeziębienie po operacji ucha może spowodować infekcję. Proces gojenia może trwać od dwóch tygodni do kilku miesięcy.

Operacja korekcyjna może skorygować dziurę w uchu i przywrócić jej normalny kształt. Dzięki temu ucho może wyglądać bardziej atrakcyjnie, a pacjent zyskuje większą pewność siebie. Operacja korekcyjna, znana jako otoplastyka, może być wykonana w każdym wieku. Dzieci, które mają dziurkę w uchu są świetnym kandydatem do tego zabiegu.

Podczas zabiegu chirurg wykona nacięcie w uchu. Pozwoli mu to na usunięcie części chrząstki. Następnie za pomocą szwów pociągnie małżowinę z powrotem w kierunku skóry głowy, tworząc idealne zagięcie. Choć może się to wydawać skomplikowane, zabieg ten jest doskonałym sposobem na załatanie dziury w uchu.

Przed zabiegiem chirurg przeprowadzi badanie fizyczne. Obejmuje ono obejrzenie uszu, wykonanie zdjęć i omówienie oczekiwań. Zostanie również przeprowadzony dokładny wywiad medyczny, aby lekarz mógł zapewnić pacjentowi bezpieczeństwo. Należy również poinformować chirurga o wszelkich lekach lub stanach chorobowych, które mogłyby negatywnie wpłynąć na wynik operacji.

Po naprawieniu dziury w uchu, pacjenci mogą repierować uszy. Do tego zabiegu stosowane jest znieczulenie miejscowe. Nacięcia są wykonywane w małym nacięciu u podstawy płatka ucha. Po zakończeniu operacji, skóra zostanie zamknięta małymi szwami.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *