Jak leczyć zatkane ucho – kilka przydatnych wskazówek

Jak leczyć zatkane ucho - kilka przydatnych wskazówek

Jeśli doświadczasz zablokowanego ucha, możesz łatwo leczyć je w domu, używając kroplomierza do oczu wypełnionego wodą utlenioną i ciepłą. Wkroplić krople do ucha i trzymać je pod kątem przez około 15 sekund. Krople będą skwierczeć i należy utrzymać tę pozycję do momentu, aż przestaną skwierczeć.

Środki obkurczające zmniejszają obrzęk i przekrwienie

Środki obkurczające pomagają zmniejszyć obrzęk i przekrwienie w nosie i drogach oddechowych. Mogą one występować w różnych formach, w tym w postaci płynów i tabletek. Powinny być przyjmowane tylko po konsultacji z lekarzem. Należy również unikać ich w czasie ciąży, laktacji i innych chorób przewlekłych. Przed zastosowaniem leków przeciwgrypowych należy zapoznać się z ulotką informacyjną dla pacjenta. Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, należy jak najszybciej powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie.

Niektóre leki wykrztuśne mogą powodować efekt odbicia i powinny być stosowane tylko przez ograniczony czas. Niektóre z tych leków zawierają środki przeciwbólowe i przeciwhistaminowe. Jeśli zażywasz je w nadmiarze, mogą powodować poważne skutki uboczne, takie jak wzrost ciśnienia krwi. Powinieneś również unikać przyjmowania „wszystko w jednym” leków obkurczających, jeśli już przyjmujesz różne inne leki.

Środek obkurczający może złagodzić objawy zatkanego ucha poprzez zmniejszenie rozmiaru naczyń krwionośnych w uchu. Może również pomóc w zapaleniu spowodowanym przez zakażenie zatok. Lek może być przyjmowany doustnie lub w postaci aerozolu do nosa. Bardziej skuteczne może być użycie sprayu do nosa, ponieważ działa on szybciej niż doustny środek obkurczający. Wadą sprayu do nosa jest to, że może on podrażniać przewody nosowe, pogarszając sytuację.

Środki obkurczające są dostępne bez recepty i mogą być skuteczne w łagodzeniu ciśnienia spowodowanego zatorem zatok i zatkanym uchem. Jednak powinny być stosowane tylko przez ograniczony czas i nie należy ich stosować dłużej niż 3 dni. W przypadku stosowania środka do udrożniania nosa przez dłuższy czas, należy rozważyć zastosowanie dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych, takich jak ibuprofen i naproksen, które mogą pomóc w złagodzeniu objawów.

Stosowanie kropli do uszu

Jeśli cierpisz na zatkane ucho, możesz użyć kropli do uszu, aby je wyleczyć. Jednakże, te krople do uszu powinny być stosowane prawidłowo. Krople te powinny być stosowane dwa razy dziennie. Nie należy ich stosować dłużej niż przez 4 dni. Należy również skorzystać z porady lekarza, jeśli wystąpią jakiekolwiek trudności.

W niektórych przypadkach ucho może być zablokowane przez woskowinę lub infekcję. Zablokowanie może powodować swędzenie, dzwonienie lub odgłosy wyskakujące z ucha. Może również powodować lekką utratę słuchu lub zawroty głowy, czyli uczucie wirowania, gdy stoisz w miejscu. Infekcja może również uszkodzić ucho zewnętrzne, powodując, że odczuwa ono ból. Najlepszym sposobem leczenia zatkanego ucha jest wizyta u lekarza, którego specjalnością medyczną jest ucho, nos i gardło.

Infekcja może być spowodowana przez bakterie, grzyby lub wirusy. Może ona wpływać na przewód Eustachiusza, który pomaga uchu odprowadzać wydzieliny i wyrównywać ciśnienie powietrza. Zatkany przewód Eustachiusza może powodować infekcje ucha i prowadzić do łagodnej głuchoty, a także zwiększonego ryzyka pęknięcia błony bębenkowej. Ponadto, jeśli próbujesz zbyt często czyścić ucho, ryzykujesz zadrapanie wrażliwych tkanek i podrażnienie blokady.

Kilka kropli wody utlenionej zmieszanej z ciepłą wodą może pomóc w odetkaniu ucha. Ważne jest, aby używać ciepłej wody, ponieważ gorąca woda może poparzyć ucho. Wlej kilka kropli do ucha i przechyl głowę na dziesięć do piętnastu sekund. Powtarzaj ten proces codziennie przez kilka dni, aby zobaczyć rezultaty.

Istnieją krople do uszu bez recepty, które są sprzedawane w aptekach i mogą pomóc w oczyszczeniu zatkanego ucha. Jednak zaleca się, aby skonsultować się z lekarzem, jeśli dyskomfort utrzymuje się dłużej niż kilka dni. Zadaniem tych kropli jest zmniejszenie obrzęku błony śluzowej i zmiękczenie woskowiny usznej.

Unikanie pochylania się do przodu z głową w dół, jeśli masz zatkane ucho

Jedną z pierwszych rzeczy, które powinieneś zrobić, jest unikanie pochylania się do przodu z głową w dół, jeśli masz zatkane ucho. W takim przypadku może dojść do powstania ciśnienia wewnątrz ucha. Jeśli tak się dzieje, należy unikać pochylania się do przodu i spać na boku. Ponadto, powinieneś starać się pozostać nawodniony i unikać szybkich ruchów. Dzięki temu śluz w nosie będzie cienki i ułatwi jego odpływ. Zmniejszy to również ilość duszności w nocy.

Używanie świec do uszu

Używanie świec do uszu to świetny sposób na leczenie zatkanego ucha, ale ma swoje wady. Wosk uwalniany przez palące się świece może zatkać kanał słuchowy i doprowadzić do utraty słuchu, a nawet przebicia błony bębenkowej. Używanie świec do uszu nie jest medycznie zalecane, a FDA wydała ostrzeżenia dla producentów i zakazała ich importu. Jednak nadal można znaleźć świece do uszu na sprzedaż online i w sklepach ze zdrową żywnością.

Wosk uszny, medycznie znany jako cerumen, tworzy się wewnątrz kanału słuchowego. Stanowi ona naturalną barierę przed brudem i zarazkami, a także służy jako środek nawilżający. Może również działać jako naturalny środek odstraszający owady. Jeśli jednak masz zatkane ucho, powinieneś jak najszybciej udać się do lekarza lub pracownika służby zdrowia. Nie jest bezpieczne próbowanie czyszczenia zatkanego ucha poprzez wkładanie czegokolwiek do kanału słuchowego.

Używanie świec do uszu w celu leczenia blokady ucha może pomóc w leczeniu ciśnienia w uchu, łagodnego bólu ucha i przeziębienia. Świece mogą również pomóc w pobudzeniu układu odpornościowego i krążenia w uchu. Świece mogą również pomóc rozpuścić nadmiar wody w uchu. Chociaż stosowanie świec do uszu jest popularnym alternatywnym sposobem leczenia, nie jest zalecane w przypadku ostrych infekcji ucha.

Używanie świec do uszu w celu leczenia blokady w uchu nie jest zalecane dla osób z alergiami, astmą lub chorobami serca. Nie ma badań naukowych potwierdzających skuteczność świec do uszu, więc technika ta jest nadal uważana za eksperymentalną.

Stosowanie odkurzaczy do uszu

Istnieje wiele powodów, dla których warto stosować odkurzacze do uszu w leczeniu zatkanego lub zablokowanego ucha. Nadmiar woskowiny może być bolesny i drażniący, powodując infekcje, zawroty głowy, a nawet utratę słuchu. Co gorsza, zbyt duża ilość woskowiny może również prowadzić do innych problemów zdrowotnych, w tym do szumów usznych, czyli dolegliwości powodującej dzwonienie w uszach i głowie.

Przed użyciem odkurzacza do uszu należy udać się do lekarza. Lekarz może chcieć przeprowadzić badanie ucha, aby ustalić przyczynę zatkanego ucha. Można również spróbować domowych sposobów na zmiękczenie woskowiny usznej, choć metody te nie są przebadane.

Najczęściej stosuje się odkurzacz do ucha, aby usunąć woskowinę i zanieczyszczenia z ucha. Procedura jest czysta i nie wykorzystuje nieporządanych płynów, co zmniejsza ryzyko infekcji. Jest on na ogół bezpieczny i bezbolesny dla większości pacjentów. Pomimo wielu zalet odkurzaczy do uszu, przed ich użyciem należy skonsultować się z lekarzem.

Należy unikać prób skrobania zatkanego ucha kiretą. Metoda ta może spowodować nacięcia skóry w kanale słuchowym. Ponadto użycie siły może uszkodzić błonę bębenkową i doprowadzić do infekcji. Metoda ta nie jest również skuteczna w leczeniu zatkanego ucha.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *