Czy podczas przekłuwania ucho boli?

Czy podczas przekłuwania ucho boli?

Wiele osób ma pytania dotyczące tego, czy przekłuwanie uszu powoduje ból, czy nie. Odpowiedź jest różna, ale niektóre rodzaje przekłuć mogą zminimalizować ból. Niektóre z nich są stosunkowo ryzykowne, jak np. przekłuwanie skóry. W przypadku innych rodzajów piercingu, możesz doświadczyć swędzących keloidów lub bólu chrząstki.

ER czy nie?

Jeśli masz przekłute ucho, a następnie rozwinęła się infekcja, może chcesz iść na pogotowie. Twój piercing może zostać zakażony bakteriami i może wymagać antybiotyków. Ponadto możliwe jest, że infekcja rozprzestrzeni się na kość, co czyni ją poważnym problemem medycznym. W niektórych przypadkach możesz potrzebować antybiotyków dożylnych i hospitalizacji.

Należy również unikać stosowania nadtlenku wodoru lub alkoholu. Produkty te mogą podrażnić twój piercing. Aby leczyć infekcję w domu, możesz użyć sterylnej soli fizjologicznej. Możesz ją kupić online lub połączyć z wodą destylowaną.

Chociaż nie powinieneś usuwać kolczyka natychmiast po jego przekłuciu, zaleca się umycie rąk, aby zapobiec wprowadzeniu bakterii. Pomaga to zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii na miejsce przekłucia i zapobiega infekcji.

Objawy infekcji ucha to czerwona, łuszcząca się skóra, silne swędzenie i gorączka. Objawy te mogą być spowodowane przez nikiel w tylnej części kolczyka lub sztyfcie. Lekarz może przepisać antybiotyki lub można spróbować użyć sterylnej soli fizjologicznej do oczyszczenia tego miejsca.

Nakłuwanie skóry jest stosunkowo ryzykownym zabiegiem

Nakłuwanie skóry polega na nakłuwaniu skóry właściwej ostrym narzędziem zamiast igły. Metoda ta jest stosowana, gdy potrzebny jest większy przekrój lub gdy obszar ma dużo chrząstki. Jednak procedura ta może powodować duże krwawienie, a rana może ulec zakażeniu, jeśli tkanka nie jest odpowiednio uszczelniona. Ponadto nakłucie skóry może usunąć więcej skóry niż przekłucie igłą.

Chociaż dermal punch jest stosunkowo bezpieczny, to nadal jest to zabieg chirurgiczny i powinien być wykonywany tylko przez dermatologa. Zabieg może spowodować powstanie blizn, dlatego przed jego wykonaniem należy zawsze omówić to z lekarzem. W celu znieczulenia miejsca, w którym ma zostać umieszczona próbka tkanki, można zastosować znieczulenie miejscowe. Jest to doskonały sposób na zapewnienie, że podczas zabiegu pacjentka będzie odczuwać niewielki lub żaden ból.

Innym ryzykiem związanym z dermal punchingiem jest to, że może on zniszczyć Twoją tkankę płatka ucha. Dlatego też, należy unikać uzyskania dermal punching na płatki uszu, jeśli masz już kolczyk. Dermal punching nie jest również zalecany dla osób posiadających kolczyki w płatkach, ponieważ może spowodować, że twoje płatki uszne staną się cieńsze.

Wycięcie punkcji jest zabiegiem stosunkowo bezpiecznym, ale nadal jest to zabieg chirurgiczny i może pozostawić niekomfortową bliznę. Zabieg ten jest często łączony z innym zabiegiem kosmetycznym, co może zwiększyć czas i koszt całej procedury. Jeśli poddasz się zabiegowi wycięcia za pomocą dziurkacza, spodziewaj się, że po zabiegu pojawi się nowa blizna, ale nie powinna ona być tak oczywista jak blizna pierwotna. Blizna ostatecznie spłaszczy się, ale przez kilka tygodni w tym miejscu będzie występował obrzęk i zasinienie.

Pomimo potencjalnego ryzyka, biopsja punkcyjna jest bardzo skutecznym sposobem pobierania próbek tkanek do mikroskopii i hodowli tkankowych. Wymaga ona znieczulenia miejscowego, a jej wykonanie trwa zwykle piętnaście minut. Po zabiegu pacjent może powrócić do normalnych czynności.

Swędzące keloidy

Jeśli kiedykolwiek miałeś przekłute uszy, prawdopodobnie doświadczyłeś swędzących keloidów, które są powszechne po zabiegu. Jest to rodzaj tkanki bliznowatej, która wyrasta z miejsca, które zostało pierwotnie zranione. Mogą one powstawać na płatku ucha, chrząstce lub za uszami. Choć nie bolą, mogą swędzieć i sprawiać, że czujesz się niepewnie. Mogą być jednak leczone przez lekarza. Czasami potrzeba kilku zabiegów, aby całkowicie wyeliminować keloidy.

Pierwszym rodzajem leczenia jest zabieg chirurgiczny. Chirurg może usunąć keloid poprzez wykonanie chirurgicznego wycięcia. Operacja polega na wykonaniu małego nacięcia i zszyciu. Jeśli keloid jest duży, może być konieczna dodatkowa operacja w celu jego usunięcia. Inną opcją leczenia jest miejscowo stosowany żel silikonowy.

Należy zgłosić się do lekarza, jeśli zauważymy u siebie jakiekolwiek podrażnienia. Jest to szczególnie ważne, jeśli nie ustępują. Jeśli zauważysz przebarwienia lub obrzęk wokół miejsca przekłucia, powinieneś odwiedzić dermatologa. Jeśli zauważysz guzki, które utrzymują się dłużej niż sześć tygodni, mogą to być keloidy. Wczesne leczenie jest niezbędne, aby zminimalizować ryzyko ich powstania.

Przyczyna powstawania keloidów nie jest znana, ale uważa się, że osoby o ciemniejszej skórze są bardziej narażone na ich powstanie niż osoby o jasnej skórze. Kobiety i dzieci poniżej 30 roku życia są bardziej podatne na występowanie keloidów, podobnie jak osoby w ciąży lub przechodzące okres dojrzewania. Ponadto osoby z rodzinną historią keloidów są również w grupie zwiększonego ryzyka. Najczęściej keloidy występują na klatce piersiowej, brzuchu lub płatkach uszu, ale mogą pojawić się również na innych częściach ciała.

Jeśli zauważyłeś, że po przekłuciu ucha rozwinęły się keloidy, ważne jest, aby natychmiast skonsultować się z dermatologiem. Dermatolog może zbadać Twoją skórę i pomóc Ci zdecydować, czy powinieneś poddać się zabiegowi. Często najlepszym sposobem leczenia keloidów jest połączenie kilku metod.

Bolesne przekłucia chrząstek

Chociaż większość ludzi kojarzy bolesne przekłucia chrząstek z nastolatkami, dorośli również mogą otrzymać te przekłucia. Są one również legalne. W rzeczywistości, piercing tego rodzaju były popularne wśród nastolatków ’90s, którzy chcieli wyglądać cool. Szanse są takie, że przekłuli się bez zgody rodziców i nawet nie powiedzieli im o piercingu.

Mimo że ten rodzaj piercingu jest jednym z najmniej bolesnych, nadal może powodować pewien ból. Dzieje się tak dlatego, że nie ma on dużego przepływu krwi, więc jego prawidłowe gojenie trwa dłużej. Możesz również zauważyć pewne obrzęki i siniaki po zabiegu. Infekcje mogą również rozwijać się w piercing, co może zwiększyć ból i spowodować trwałe uszkodzenie.

Zalecane jest czyszczenie nowego kolczyka w chrząstce dwa razy dziennie. Idealnie, to zajmie dowolny od trzech do sześciu miesięcy dla chrząstki w pełni odzyskać. Po tym czasie możesz rozważyć zmianę biżuterii. Jednakże, jeśli piercing jest nadal zbyt bolesne i drenaż, można przestać go nosić.

Czas gojenia się chrząstek różni się w zależności od osoby. Może on wynosić od czterech do dziesięciu miesięcy w zależności od rodzaju kolczyka i reakcji organizmu. Czas gojenia dla chrząstki piercingu różni się, ale warto rozważyć ramy czasowe przed iść do przodu z tego typu piercing.

Podczas gdy przekłuwanie chrząstki jest fajnym sposobem na ozdobienie uszu różnymi kolczykami, należy pamiętać, że ryzyko infekcji jest największe. Ponieważ tkanka chrzęstna otrzymuje mniejszy przepływ krwi niż płat mięsisty, goi się wolniej i jest bardziej narażona na rozwój infekcji. Dodatkowo ma też większą szansę na rozwój keloidów, czyli blizn powstałych z nadmiaru kolagenu w skórze.

Powikłania przekłucia ucha

Jednym z najczęstszych powikłań związanych z przekłuciem ucha jest infekcja. Płatek ucha jest wykonany z mięsa i jest silnie unaczyniony, więc infekcja może pojawić się tam szybko. Ale górna część ucha, która jest wykonana z chrząstki, jest mniej naczyniowa i może łatwo ulec zakażeniu. Objawy infekcji w uchu mogą być różne: od obrzęku i zaczerwienienia do powstania ropnia i martwicy.

Pierwszym krokiem w leczeniu infekcji jest oczyszczenie obszaru wokół piercingu. Aby to zrobić, przygotuj roztwór z łyżeczki soli i pół szklanki ciepłej wody. Pamiętaj, aby dokładnie umyć obie strony płatka ucha. Po oczyszczeniu okolicy tym roztworem nałóż na ucho trochę kremu z antybiotykiem.

Częstość występowania poważnych powikłań po przekłuciu ucha jest nieznana, ale kilka badań w wybranych populacjach wykazało wysoki odsetek drobnych powikłań. Niektóre badania wskazują nawet, że przekłuwanie płatka ucha jest czynnikiem ryzyka przeniesienia wirusowego zapalenia wątroby typu B. Inne badania wskazują, że poważne infekcje, takie jak nadwrażliwość na metal, występują znacznie rzadziej.

Przekłuwanie ucha zewnętrznego jest najczęstszą formą przekłuwania ciała. Jednak do 35 procent osób, które otrzymują przekłucie ucha doświadcza powikłań. Niektóre z powszechnych powikłań obejmują drobne infekcje, reakcję alergiczną, tworzenie keloidów i traumatyczne rozdarcie.

W niedawnym badaniu odnotowano, że siedmiu pacjentów z zakażeniami P aeruginosa miało przekłuty płatek ucha w ciągu 45 dni. Pacjenci byli w wieku od 10 do 19 lat i byli leczeni antybiotykami nieskutecznymi wobec Pseudomonas. Cztery z potwierdzonych przypadków wymagały operacji oraz nacięcia i drenażu. Niektórzy pacjenci byli kosmetycznie zdeformowani i musieli poddać się operacji.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *