Czy plastyka powiek u dzieci jest możliwa?

Czy plastyka powiek u dzieci jest możliwa?

Istnieje kilka powodów, dla których dziecko może potrzebować poddać się operacji plastyki powiek. Opcje chirurgiczne obejmują korekcję wrodzonej ptozy, opadających powiek i łagodnych narośli na powiekach. Zabieg jest bezpieczny i skuteczny u dzieci.

Zapraszamy do lektury artykułu, który jest efektem naszej współpracy z beautyzone-kolobrzeg.pl

Chirurgiczne leczenie opadających powiek

Opadające powieki u dzieci mogą być problemem z wielu powodów. Mogą one być wynikiem starzenia się lub choroby podstawowej. Leczenie chirurgiczne może być konieczne, aby skorygować opadanie. Lekarz dziecka zmierzy wysokość powieki i siłę mięśni, aby określić, czy można ją skorygować chirurgicznie. Na konsultację warto przynieść zdjęcia opadających powiek.

Opadające powieki u dzieci są często spowodowane słabym mięśniem powiek lub uszkodzonymi nerwami. Jeśli Twoje dziecko ma tę przypadłość, ważne jest, aby od razu szukać pomocy medycznej, aby zapobiec przyszłym problemom z widzeniem. W niektórych przypadkach operacja może skorygować problem i przywrócić widzenie.

Po zabiegu dziecko może odczuwać niewielki dyskomfort. Powieki mogą być opuchnięte i zasinione. Dziecko może być również zmuszone do używania sztucznych łez, aby utrzymać wilgotność oczu podczas procesu gojenia. Te efekty uboczne ustępują zwykle po kilku tygodniach.

Operacja opadających powiek może poprawić widzenie u większości osób. Leczenie chirurgiczne opadających powiek u dzieci może obejmować techniki chirurgiczne mające na celu podniesienie lub napięcie powieki. Jest to zwykle wykonywane przy użyciu znieczulenia ogólnego lub znieczulenia miejscowego i sedacji. Przed operacją dziecko powinno powstrzymać się od jedzenia lub picia czegokolwiek.

Po zabiegu powieka może nadal nieco opadać lub może nie zamykać się całkowicie. Jeśli tak się stanie, zalecane jest dodatkowe leczenie. Jednakże, powieka będzie zazwyczaj w lepszej pozycji wkrótce po operacji. Konieczny będzie powrót do lekarza na regularne kontrole, aby upewnić się, że operacja przebiega prawidłowo.

Operacja opadających powiek jest opcją, jeśli obawiasz się, że Twoje dziecko może cierpieć na amblyopię lub chorobę rozwojową, która wpływa na powieki. Lekarz użyje szwów lub naturalnych materiałów, aby wzmocnić mięsień kontrolujący położenie powieki. W niektórych przypadkach dziecko może wymagać kolejnej operacji w celu skorygowania wysokości powieki.

Zabieg na opadające powieki u dzieci polega na wykonaniu otworu w skórze powieki i napięciu małego mięśnia. Mięsień zostanie napięty od spodu. Po zabiegu dziecko będzie miało szwy w oczach, a wizyty kontrolne są konieczne, aby sprawdzić, czy zabieg zakończył się sukcesem.

Inną opcją korekcji opadających powiek u dzieci jest zabieg frontalis sling. Za pomocą tej techniki powieka jest mocowana do mięśnia frontalis znajdującego się tuż nad brwiami. Zabieg wymaga zwykle znieczulenia ogólnego i trwa dwa lub trzy miesiące.

Chirurgiczne leczenie wrodzonej ptozy

Chirurgiczne leczenie wrodzonej ptozy opadających powiek jest opcją dla większości pacjentów. Chirurg weźmie pod uwagę wiek pacjenta i ciężkość ptozy, aby określić, który rodzaj operacji jest odpowiedni. Ponadto, chirurg weźmie pod uwagę, czy ptoza występuje na jednej czy obu powiekach. Wysokość powiek jest również brana pod uwagę przy określaniu, jaka operacja zostanie wykonana.

Ptoza jest zaburzeniem powieki, które wynika z nieodpowiedniego rozwoju mięśnia czołowego. Jest ona zazwyczaj wrodzona i występuje u noworodków lub w pierwszym roku życia. Przyczyną tego zaburzenia mogą być różne wady ogólnoustrojowe i genetyczne, ale większość przypadków jest wynikiem zlokalizowanej dystrofii miogennej. Ponadto, nieliczne ciężkie postacie ptozy związane są z hipoplazją mięśnia levator palpebrae superioris lub brakiem fałdu powiekowego. Stan ten często prowadzi do utrudnionego widzenia w górnych kwadrantach wzrokowych, dlatego często konieczne jest leczenie chirurgiczne.

Wykazano, że zabieg podwieszenia mięśnia czołowego jest skuteczną metodą leczenia chirurgicznego wrodzonej ptozie. Mimo że ta technika chirurgiczna nie jest wykonywana często, w ostatnim piśmiennictwie cieszy się zwiększonym zainteresowaniem. Wymaga ona jednak ścisłej obserwacji pooperacyjnej, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia odsłoniętego keratoconjunctivitis. Chirurg powinien ściśle monitorować pacjenta przez dwa do trzech tygodni po zabiegu, aby ocenić ranę i ewentualny wszczepiony materiał.

Niektóre przyczyny wrodzonej ptozy są idiopatyczne. Niektóre z nich są jednak związane z chorobami mięśni, a w rzadkich przypadkach przyczyną tego stanu mogą być urazy wrodzone. Chociaż leczenie chirurgiczne wrodzonej ptozy jest skuteczną opcją, nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich pacjentów.

Najskuteczniejsze leczenie chirurgiczne wrodzonej ptozji może być przeprowadzone w jak najwcześniejszym wieku. Ogólnie rzecz biorąc, podejście to polega na przesunięciu aponeurozy lewatora na przednią powierzchnię stępu i dopasowaniu go do górnego brzegu powieki na górnej granicy rogówki. W bezpośrednim okresie pooperacyjnym u pacjenta będzie występował łagodny lagoftalmos.

Zabieg chirurgiczny korygujący wrodzoną ptozę polega na usunięciu bloku tkanek ze spodniej strony powieki, w tym stępu i mięśnia Mullera. Procedura ta nie jest powszechnie wykonywana w przypadku wrodzonej ptozy, ale może być opcją, jeśli powieka reaguje w odpowiedni sposób na fenylefrynę.

Niektórzy pacjenci z wrodzoną ptozą będą mieli również zeza. W takim przypadku powieka będzie wydawać się uniesiona w pozycji downgaze. Może to wskazywać na myasthenia gravis, chorobę genetyczną dotyczącą mięśni prążkowanych.

Leczenie łagodnych narośli na powiekach

U dzieci również mogą występować łagodne narośle na powiekach. Najczęstszym typem jest brodawczak, który jest okrągłą, gładką naroślą pochodzącą z nabłonka powieki. Brodawczaki są zazwyczaj nieszkodliwe, ale niektóre są złośliwe i przedrakowe. Leczenie brodawczaka może być przeprowadzone poprzez niewielki zabieg chirurgiczny zwany kauteryzacją.

W niektórych przypadkach konieczna jest bardziej agresywna procedura. Jeśli wzrost jest ograniczony do małego obszaru powiek, można rozważyć agresywną interwencję. Operacja jest na ogół bezpieczna i może być wykonana w czasie poniżej godziny.

Łagodna narośl na powiekach może powodować dyskomfort i utratę wzroku. Jest to tzw. znamię, które może rozwinąć się podczas narodzin lub w późniejszym okresie życia. Ten rodzaj narośli pojawia się zwykle w miejscach ciała narażonych na działanie promieni słonecznych. Chociaż znamiona na powiekach nie są powodem do niepokoju, należy je usunąć, jeśli przeszkadzają w widzeniu, stają się niewygodne lub krwawią.

Zmiany na powiekach są zwykle wykrywane podczas kompleksowego badania oczu. Lekarz wykona badanie w lampie szczelinowej i badanie zewnętrzne, aby ocenić powieki i otaczające je struktury. Mały guz może wymagać jedynie niewielkiego zabiegu chirurgicznego bez szwów, natomiast większa narośl może wymagać usunięcia całej powieki.

Naczyniaki powiek mogą być zmianą zagrażającą widzeniu, którą można usunąć chirurgicznie. Jednak sposób wzrostu naczyniaków niemowlęcych może utrudniać interwencję chirurgiczną. Zazwyczaj zmiana musi być zlokalizowana przednio, aby zapewnić właściwe ułożenie chirurgiczne. Ponadto musi być dobrze obwiedziona lub głęboko osadzona w nabłonku.

Leczenie łagodnych rozrostów na powiece u dzieci może obejmować leki miejscowe lub poprawę higieny powiek. W niektórych przypadkach konieczne mogą być zastrzyki steroidowe. W przypadku łagodnych rozrostów na powiekach konieczna może być również operacja.

Plastyka powiek jest zabiegiem kosmetycznym mającym na celu poprawę wyglądu powiek. Zabieg ten może być przeprowadzony na górnej, dolnej lub obu powiekach. Operacja może skorygować kilka warunków, w tym entropion (wygięcie powieki do wewnątrz), co powoduje opadanie oka nad okiem. W rzadkich przypadkach stan ten ma charakter nowotworowy.

Opieka pooperacyjna obejmuje zwykle czas w sali pooperacyjnej i monitorowanie pod kątem ewentualnych powikłań. Następnie pacjenci są zobowiązani do unikania uciążliwych czynności przez tydzień. Ponadto przez kilka dni po zabiegu należy stosować krople do oczu i okłady z lodu. Obrzęk i zasinienie znikną po około tygodniu, ale zanikające blizny mogą trwać miesiącami.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *