Co jest przyczyną plastyczności powiek?

Co jest przyczyną plastyczności powiek?

Istnieje kilka powodów, dla których pacjent może zdecydować się na plastykę powiek. Pierwszym z nich jest fizyczny wygląd powiek. Ciężkie górne powieki mogą wyglądać dobrze w niektórych sytuacjach, jak na przykład w młodszych latach Bette Davis, ale taki stan może prowadzić do obciążenia mięśni oka i bólów głowy.

entropion

Entropion jest częstym stanem, który wpływa na powieki. Stan ten występuje, gdy powieki nie mogą już wytrzeć powierzchni rogówki podczas mrugania. Jest to najczęściej spowodowane procesem starzenia się lub blizny na powiekach z poprzednich operacji powiek lub urazów. Może również występować przy urodzeniu, jeśli powieki nie uformują się prawidłowo. Najlepszym sposobem na zdiagnozowanie tego stanu jest dokładne badanie oczu. Interwencja chirurgiczna może być konieczna w celu przywrócenia powieki do jej normalnej pozycji i złagodzenia objawów.

Po poddaniu się plastyce powiek, powieki zostaną owinięte gazą i wyścielone, aby pomóc w procesie gojenia. Zazwyczaj zabieg ten wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych i wymaga znieczulenia miejscowego oraz lekkiej sedacji. Po zabiegu pacjenci otrzymają antybiotyki i powinni stosować chłodne okłady przez 48 godzin. Ponadto, powinni unikać pływania przez dwa do trzech tygodni. Jednak po ustąpieniu obrzęku latanie i pływanie są bezpieczne. Wizyta kontrolna zostanie wyznaczona na 10-14 dni po zabiegu. Szwy zostaną usunięte, a chirurg może zalecić leki, które złagodzą dyskomfort spowodowany operacją.

Po zabiegu może wystąpić obrzęk, zasinienie i czasowe ograniczenie ruchomości. U niektórych pacjentów może pojawić się guzek po zewnętrznej stronie powieki w pobliżu kostnego brzegu gałki ocznej. Jednakże, guzek ten zazwyczaj ustępuje samoistnie po kilku tygodniach. Jeśli jednak stan utrzymuje się lub ulega pogorszeniu, może być konieczna dalsza operacja w celu jego skorygowania.

ptosis

Chirurg może wykonać zabieg ptosis, aby skorygować mięsień powodujący opadanie powieki. Nacięcie do tego zabiegu jest zwykle wykonane w fałdzie powieki, tak że blizna nie jest widoczna. Operacja ta usunie również nadmiar skóry górnej powieki. Po zabiegu pacjent musi uczestniczyć w serii wizyt kontrolnych, aby upewnić się, że wyniki są zgodne z oczekiwaniami.

Ptoza jest często niezauważalna i nie powoduje bólu, ale może wpływać na samopoczucie psychiczne osoby. Może uniemożliwić rozpoznanie własnego odbicia lub wpłynąć na ruch oka. To może spowodować, że osoba do podniesienia brwi, aby zrekompensować wizualną przeszkodę, która może zużywają się mięśnie twarzy. W zależności od ciężkości ptosis, leczenie może być potrzebne do przywrócenia widzenia lub zapobiec dalszemu upośledzeniu wzroku.

Operacja ptozy jest specjalistycznym zabiegiem, który wymaga biegłego chirurga ze specjalnym przeszkoleniem i doświadczeniem. Chirurg wykonujący zabieg powinien mieć wykształcenie w zakresie chirurgii plastycznej twarzy i okulistyki.

Pre-aponeurotyczne poduszeczki tłuszczowe

Pre-aponeurotyczne poduszeczki tłuszczowe znajdują się w przestrzeni przedaponeurotycznej za górną powieką. Przyczyniają się do wypełnienia fałdu powieki górnej. Mogą być jednak usunięte chirurgicznie, jeśli są zbyt duże lub uległy nadmiernemu powiększeniu.

Tłuszcz przedotrzewnowy może wypadać w głąb oczodołu. W takich przypadkach chirurg może przeciąć cienką warstwę przegrody oczodołu, aby odsłonić stęp. Po odsłonięciu blaszki stępu, dysekcja jest wykonywana w kierunku dolnym. Jeśli pacjent jest chętny do współpracy, chirurg może zidentyfikować stęp i płytkę stępu bez usuwania tłuszczu przedaponeurotycznego. Szew chirurgiczny jest następnie umieszczany w talerzu stępu, dwa milimetry poniżej górnego brzegu powieki.

Blaszki stępu powieki górnej i dolnej są połączone z oczodołem przez więzadła kantalne przyśrodkowe i boczne. Struktury te znajdują się pod rzęsami i stanowią grzbiet utrzymujący je na miejscu. Nadmiar skóry wokół oka może powodować wywijanie się rzęs do wewnątrz lub na zewnątrz, a także może powodować ekspozycyjne zapalenie rogówki.

Pomaluj rzęsy najlepszym tuszem do rzęs. Poznaj nasz ranking i wybierz odpowiedni produkt dla ciebie: https://magazyndrogeria.pl/najlepszy-tusz-do-rzes

Technika plastyki powiek ewoluowała i doskonaliła się na przestrzeni lat. Na początku XX wieku jedyną metodą tworzenia fałdu nadtwardówkowego było podwiązanie szwów. Z biegiem lat technika ta została udoskonalona i obecnie wymaga założenia trzech szwów oddalonych od siebie o trzy milimetry, przechodzących przez brzeg powieki i kość stępu. Szwy są zwykle usuwane w ciągu czterech do siedmiu dni.

Opadające powieki

Opadające powieki mogą mieć poważny wpływ na widzenie. Mogą utrudniać widzenie z kącików oczu, a nawet upośledzać widzenie peryferyjne. Może to być bardzo niebezpieczne dla osoby, która próbuje bezpiecznie prowadzić samochód lub czytać książkę. Wiele osób z opadającymi powiekami doświadcza również bólów głowy, migren i bólu oczu. Plastyka powiek może poprawić te objawy i poprawić ogólne widzenie.

U niektórych osób z opadającymi powiekami może występować choroba podstawowa, która jest przyczyną problemu. Na przykład, udar, cukrzyca lub guz za okiem może powodować opadające powieki. Inną przyczyną jest zaćma usunięta podczas operacji zaćmy, która może rozciągać mięśnie powiek.

Jeśli cierpisz na opadające powieki, powinieneś skonsultować się z okulistą. Lekarze ci specjalizują się w delikatnych obszarach ciała i zalecą odpowiedni plan leczenia dla konkretnej sytuacji.

Blepharoplastyka

Blepharoplastyka to zabieg kosmetyczny, który zmienia kształt powiek. Zabieg wykonywany jest w celu skorygowania opadających powiek. W zależności od rodzaju wykonywanej blefaroplastyki, zabieg może być przeprowadzony w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Zabieg ten wiąże się jednak z pewnym ryzykiem. Na przykład, jeśli masz cukrzycę lub wcześniejszą operację powiek, nie powinieneś poddawać się temu zabiegowi.

Przed poddaniem się zabiegowi należy przejść kompleksowe badanie przedoperacyjne. Pomoże to Twojemu chirurgowi zrozumieć Twoje potrzeby i cele kosmetyczne. Może on przeprowadzić takie badania jak pomiar powiek i badanie produkcji łez. Inne badania mogą obejmować badanie pola widzenia, aby zidentyfikować wszelkie potencjalne problemy z widzeniem obwodowym. Testy te mogą pomóc w poparciu roszczenia ubezpieczeniowego. Fotografia powiek pomoże również udokumentować powody wykonania zabiegu chirurgicznego.

Procedura chirurgiczna wymaga współpracy ze strony pacjenta. Procedura obejmuje zwykle wstrzyknięcie blokowe zawierające Xylocaine, marcaine, hialuronidase i epinephrine. Następnie twarz pacjenta jest przygotowywana zgodnie ze standardowymi procedurami chirurgicznymi. Chirurg wykonuje następnie 15-ostrogowe nacięcie wzdłuż górnej powieki. Chirurg podejmuje następnie dysekcję w mięśniu orbicularis, aż do osiągnięcia przegrody oczodołowej. Ilość mięśnia, którą chirurg usuwa, zależy od wieku pacjenta.

Chirurgia powiek dolnych

Chirurgia powiek dolnych może być wykonywana w celu poprawy wyglądu luźnej lub opadającej skóry. Istnieje kilka technik wykonywania tego typu operacji. Niektóre z nich obejmują usunięcie tłuszczu z wnętrza powieki, podczas gdy inne obejmują wykonanie nacięcia poniżej linii rzęs. Tak czy inaczej, istnieją zagrożenia i korzyści związane z zabiegiem i należy być ich świadomym przed podjęciem decyzji o poddaniu się procedurze.

Po zabiegu powieki mogą być lekko opuchnięte, ale jest to zjawisko przejściowe. U niektórych osób przez pierwsze kilka dni występuje suchość oczu, ale stan ten rzadko utrzymuje się dłużej niż dwa tygodnie. Należy również unikać przyjmowania aspiryny lub innych leków, które mogą powodować krwawienie w okresie rekonwalescencji. Ogólnie rzecz biorąc, wykonanie zabiegu trwa około dwóch godzin. Chirurg zastosuje znieczulenie miejscowe oraz sedację doustną lub dożylną.

Po zabiegu będą widoczne blizny na powiece. Blizny te są zazwyczaj czerwone i lekko uniesione. Jednak w ciągu kilku miesięcy ulegną one złagodzeniu. Operacja może również powodować niewyraźne widzenie i podwójne widzenie przez kilka dni. Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, musisz je zdjąć na dwa tygodnie po zabiegu. Na początku noszenie ich może być niewygodne, ale należy wiedzieć, że są to zmiany tymczasowe.

Długowieczność

Długowieczność plastyki powiek zależy od kilku czynników. Na przykład, pacjenci powinni odpocząć od uciążliwej aktywności przez kilka dni po zabiegu. Chociaż niektórzy pacjenci doświadczają suchości oczu po operacji, objawy te zazwyczaj trwają tylko jeden lub dwa tygodnie. Pacjenci powinni również zachować szczególną ostrożność, aby chronić oczy przed uszkodzeniami słonecznymi.

Chociaż wyniki operacji powiek utrzymują się zazwyczaj przez pięć do siedmiu lat, istnieją również różne wpływy stylu życia i uwarunkowań genetycznych, które mogą sprawić, że będą one mniej trwałe. Jednak korzyści z operacji powiek mogą utrzymywać się nawet przez dekadę. Ponadto, można przedłużyć rezultaty poprzez stosowanie odpowiedniej pielęgnacji skóry i niepalenie.

Jak każdy zabieg chirurgiczny, plastyka powiek ma swoje ryzyko. Ryzyko chirurgiczne obejmuje krwawienie, złe reakcje na znieczulenie i infekcje. Należy również pamiętać o możliwych bliznach po zabiegu. Wyniki plastyki powiek powinny być udokumentowane, a pacjent powinien otrzymać pełny raport dotyczący wszystkich zagrożeń.

Długowieczność plastrów powiek jest różna u poszczególnych osób. Pacjenci z dolnymi powiekami cieszą się dłużej utrzymującymi się rezultatami niż ich koledzy z górnymi powiekami. Pacjenci z dolnymi powiekami rzadko muszą poddawać się zabiegom korygującym. Z drugiej strony, pacjenci, którzy mieli operację na górnych powiekach mogą oczekiwać, że ich rezultaty utrzymają się do siedmiu lat.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *